Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele románsko-gotického původu z konce 13. stol., upravován ve 14., 15. a 16. stol., věž přistavěna před r. 1620. Obnoven po požáru z r. 1814. Zachovány zbytky gotických fresek a cyklus barokních maleb. Novogotické zařízení s obrazy Ant. Lhoty z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019

Graficke pismenko Kardašova Řečice je menší město doložené od r. 1267, které má nyní asi 2200 obyvatel. Název získalo podle severněji ležícího rybníka Kardaš, z něhož vytéká potok Řečice. Ten jižně od města protéká pod býv. řečickým hradem či tvrzí zv. Babky (viz samostatné heslo), pak ještě několika rybníky a ústí do Nežárky.
Město leží na silnici I/23 vedoucí od dálnice D3 do Jindřichova Hradce a na železniční trati 225 z Veselí nad Lužnicí přes Jindřichův Hradec do Havlíčkova Brodu. Severojižním směrem prochází městem dálková modře značená turistická trasa od zámku Červená Lhota, která se za osamělým dvorem Cikar stáčí k západu k Nežárce a tu pak sleduje do Veselí nad Lužnicí.
14.6. 2019

  historie

  Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kardašově Řečici je románsko-gotického původu z konce 13. stol., kolem r. 1380 byl vrcholně goticky rozšířen. Jednalo se o stavbu presbytáře s pětibokým závěrem. Po úpravách r. 1481 byl kostel nově vysvěcen. V letech 1543-1580 byla přestavována loď, věž byla přistavěna někdy kolem let 1614-1620. Kostel i věž vyhořely při velkém požáru 3. května 1814. V srpnu téhož roku byl na věži zhotoven nový krov,

  Jiří Špaček (s využitím informací webových stránek města a farnosti a z UPČ 2)), 14.6. 2019


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice