zámek Záblatie

Serényiovský kaštieľ
Pozdně renesanční kaštěl (typ zámku) byl vybudován někdy počátkem 17. stol. rodem Serényiů původně jako opevněný. V 18. stol. barokně upraven. V l. 1948-1997 sloužil účelům zemědělského učiliště. V l. 2010-2013 došlo k rekonstrukci a dnes slouží jako domov pro seniory.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016

Graficke pismenko Kaštěl se nachází na západním Slovensku v Trenčíně, v městské části Záblatie, v ulici Pri Parku 39-40. Ves leží v západní části Trenčína, na pravém břehu Váhu pod úpatím Bielych Karpat. Kaštěl byl původně vodní pevností, což dokazují zachovalé klíčové střílny na věži. Za povšimnutí také stojí erb a hodiny, jež jsou rovněž umístěny na věži. Dále pak jsou to sluneční hodiny s nástěnnou malbou Pegase z přelomu 17.-18. století na jihovýchodní fasádě zámku. Nejvýraznějším prvkem moderní úpravy je únikové schodiště, které je pokryto zrcadlovým sklem, aby minimalizovalo narušení rázu původní stavby. Celý objekt obklopuje anglický park, který však není volně ...
Luděk Vláčil, 29.7. 2016

  historie

  Pozdně renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek) v Záblatí vybudovali původně jako vodní pevnost někdy v 20. letech 17. století Serényiové (Seréniovci). Kaštěl původně chránil vodní příkop. Na přelomu 17.-18. století byly na jihovýchodní fasádě zámku vytvořeny sluneční hodiny s nástěnnou malbou Pegase. Někdy v polovině 18. století kaštěl upravili v barokním slohu, přičemž k němu byla

  Luděk Vláčil- zdroj:700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, https://www.facebook.com/media/set/? a další, 31.7. 2016

  popis

  Kaštiel je podsklepený jednopatrový dvoutraktový obdélníkový objekt s předsunutou vstupní věží v průčelí. Ze zadní strany vyčnívá malá kaple a moderní prosklené schodiště s výtahem. Stropy jsou zaklenuté valenými klenbami s lunetami a křížovými klenbami. Před zámkem stojí menší dům správce. Zámek je obklopen parkem.
  Luděk Vláčil, 31.7. 2016


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),
  OOO