Pískovcový hladký mariánský sloup se sochou Panny Marie a Ježíška z r. 1692. Vystavěn frenštátskými měšťany za faráře Jakuba Valentina Paličky jako poděkování za ukončení morové rány a za ochranu před ní. Socha má poměrně lidové vzezření, z čehož lze usuzovat na autorství místního sochaře.
Hlavní obrázek místa
mariánský sloup
© Jan P. Štěpánek 06/2016

Graficke pismenko Pískovcový mariánský sloup ve středu severozápadní části centrálního frenštátského náměstí Míru. Sloup s mariánskou sochou byl vztyčen podle vytesaného nápisu na sloupu v roce 1692. Dle archaického lidového vzezření hlavního sousoší lze soudit na autorství některého místního sochaře. I tato skutečnost však přidává památce na originalitě a představuje snahu malého provinčního městečka na konci 17. století přiblížit se bohatším sousedům a nezůstávat tak říkajíc pozadu. Ačkoliv však ve velkých městech převládala na církevních stavbách a památkách latina, frenštátský mariánský sloup je ozdoben českými nápisy.

Jan P. Štěpánek, 7.6. 2016

  popis

  Štíhlá kamenná stavba na čtvercovém půdoryse je složena z trojice kamenných schodů, dvou hranolovitých odstupňovaných částí s výraznými profilovanými hlavicemi a nejvýše položeným vlastním kruhovým sloupem na hranolovité patce a s odstupňovanou hranolovitou hlavicí. Na té je posazen čtyřhraný podstavec stylizovaný do podoby čtyř andělíčků, kteří na svých hřbetech nesou vlastní sochu Panny Marie s Ježíškem na půlměsíci. Madonna má bohatě řasené

  Jan P. Štěpánek, 7.6. 2016


  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Frenštát pod Radhoštěm
  OOO