kostel sv. Štěpána krále

kostol sv. Štefana kráľa, kostol sv. Štefana Uhorského, Bernolákovo (Čeklís)
Kostel vznikl zřejmě někdy v pol. 12. stol. Původně románská stavba byla ve 14. stol. goticky přestavěna. Další úpravy proběhly v 17. a 18. stol. V 19. stol. byl upraven krov a zvýšen západní štít lodě. Poslední významná úprava se udála počátkem 50. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Graficke pismenko Obec Bernolákovo se do roku 1948 nazývala Čeklís. Leží na jižním Slovensku v okrese Senec severovýchodně od Bratislavy. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek a zřícenina hradu, na jehož místě stojí vodárna z období první republiky. Nedaleko stojí římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Štěpánovi I., jenž byl nitranským knížetem a později i uherským králem. Pod kostelem se nacházejí hroby šlechtického rodu Esterházyovců. Stavbu obklopuje hřbitov obehnaný zídkou. U hřbitovní brány stojí dochovaný sloup hanby ze 17. století. Dále v obci stojí kaplička sv. Anny z roku 1835.
Luděk Vláčil, 27.5. 2016

  historie

  Kostel na okraji hradního kopce Várdomb vznikl zřejmě již v polovině 12. století. Jednalo se o poměrně velkou jednolodní románskou stavbu bez věže postavenou z kvádrového kamene. Rozměry kostela byly asi 15 x 9 m. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1209, tedy z doby, kdy zde již kostel stál. Ve 14. století byla románská stavba přestavěna v gotickém slohu a dostala současné presbyterium, které přímo navazuje na zdi lodě. Z roku 1562 se

  Luděk Vláčil- zdroj: infornační ceduje, http://www.apsida.sk a další, 26.5. 2016

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Slovensko
  Bratislavský
   Senec  ( SC )