čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Kostel sv. Jakuba Většího v Městečku prvně doložen r. 1352. Po poškození ve třicetileté válce opraven r. 1696 a barokně přestavěn do současné podoby v letech 1731-1733. Opravován v letech 1858, 1902 a 1995, zařízení vesměs barokní. Nyní filiální ve farnosti Zbečno, ale k bohoslužbám nepoužíván.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba Městečko
© Jiří Špaček, 05/2016
Počátky osídlení oblasti dnešního Městečka spadají až do 10. století. Vznik samotné obce byl úzce spjat s výstavbou blízkého hradu Křivoklát. V 11. století byla patrně na místě dnešní obce osada, která plnila funkci podhradí. V polovině 13. století, kdy probíhala rozsáhlá přestavba a výstavba Křivoklátu, nastal na hradě nedostatek místa pro rodiny všech úředníků, služebníků a řemeslníků. Proto pro ně byla v podhradí založena ves, které bylo ihned uděleno i týdenní trhové právo, jinak udělované pouze městům. Původní název obce byl Městec, jak se tehdy říkalo trhovým vsím. Název Městečko se poprvé objevuje až r. 1558. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z r. 1352. Již od nejstarších dob byla ves sídlem faráře a stál tu gotický kostel sv. Jakuba Většího neboli Staršího. Dnes má obec asi 400 obyvatel. Městečkem prochází ...
1.5. 2016

  historie

  Kostel sv. Jakuba Většího čili Staršího je v Městečku doložen již r. 1352, kdy byl pořizován soupis kostelů pro výběr papežských desátků. Gotický kostel byl vypálen na počátku husitských bouří, ale již r. 1415 je připomínán nový farář. Příznivé doby se kostel dočkal za vlády krále Vladislava II. Jagellonského, kdy byl opraven, kolem něj byl zřízen hřbitov a v letech 1497 a 1515 byly pořízeny dva

  Jiří Špaček (s využitím informační tabule na místě), 3.5. 2016


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Městečko

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Zbečno
  270 24 Zbečno 1
  Tel: 777 739 612
  URL: http://www.farnostzbecno.cz
  E-mail: farnost.zbecno@gmail.com
  Základní informace místa
  ID místa: 12801
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12801
  Uveřejněno: 3.5.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama