čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

kostel sv. Štěpána krále

kostol sv. Štefana kráľa, Jablonica
Stavba současného trojlodního barokního farního kostela byla zahájena 19. června 1729 poblíž místa staršího chrámu. V r. 1752 byl konsekrován. V r. 1906 došlo k menšímu zemětřesení, při němž se na věži vytvořila prasklina a zřítil se ocelový kříž. V l. 1989-1990 byla provedena generální oprava.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jablonica leží na západním Slovensku v Trnavském kraji v okrese Senica na úpatí Malých Karpat. V severní části obce u hlavní silnice naproti zámku stojí farní kostel sv. Štěpána krále.
V okolí obce, v chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty, je mnoho turisticky zajímavých a krásných míst. Z nádraží v Jablonici vychází žlutě značená turistická stezka, která vede k nedaleké zřícenině hradu Korlátka. Na okolních kopcích se však nacházejí ještě další působivé zříceniny hradů jako například Dobrá Voda, Ostrý Kameň, Branč či Plavecký hrad nebo zřícenina kláštera sv. Kateřiny a Smolenický zámok.
Luděk Vláčil, 29.4. 2016

  historie

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1262, kdy se uvádí jako Jabluncha. Již v roce 1397 je zmiňována jablonická fara. Musel zde tedy být i kostel. V roce 1551 je zmiňován kostel s farou jako pustý. V roce 1609 Jeremiáš Pongrác a Pavol Appónyi, majitelé nedalekého hradu Korlátka, dali v Jablonici naproti svému novému zámku vybudovat dřevěný kostelík, který byl zasvěcen Nejsvětější Trojici. V letech

  Luděk Vláčil- zdroj: http://www.jablonica.sk a další, 1.5. 2016


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12779
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12779
  Uveřejněno: 1.5.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama