Kaštel byl vybudován v r. 1760. Typickou tereziánskou stavbu měl projektovat vídeňský stavitel F. A. Hillebrandt. V 50. l. 20. stol. bylo odstraněno oplocení areálu a od 70. l. 20. stol. probíhala rekonstrukce. Od r. 1984 v něm sídlí Záhorská galerie.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016

Graficke pismenko Okresní město Senica se nachází na Záhoří (Záhorie) v Trnavském kraji na západním Slovensku. Nejvýznamnější kulturněhistorickou památkou Senice je nevelký, zato zajímavý pozdně barokní kaštel (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), stojící v severní části městského centra u řeky Teplice v Sadové ulici. V současnosti slouží jako Záhorská galerie, která dokumentuje vývoj a současnost výtvarného umění záhorského regionu. K zámku přiléhá park, v němž jsou umístěna některá díla patřící k expozici galerie. K dalším památkám města patři evangelický kostel z let 1783-1784, nacházející se v centru. V okolí města lze nalézt množství zajímavých míst. Jsou to například zámky Sobotište, Rohov a Jablonica nebo zříceniny hradů Branč, Dobrá Voda a Korlátka.
Luděk Vláčil, 18.4. 2016

  historie

  O senické kaštelu (typ zámku) toho není příliš známo. Měl být vybudován v roce 1760 poblíž historického centra města jako dvojpodlažní trojtraktová budova s mansardovou střechou s vikýři a výrazným vstupním portálem. Do zahrady vystupuje čtvercová věž s půlkruhovými arkádami, v jejímž patře byla zřízena malá kaple. V přízemí vznikla velká sloupová dvorana krytá pruskými klenbami. Typickou tereziánskou stavbu měl projektovat vídeňský stavitel

  Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Eva Križanová, Šport Bratislava 1990, Štefan Pisoň, Osveta 1972, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010 a další, 5.5. 2016


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),