Současný klasicistní kaštel vznikl počátkem 19. stol. za barona Ferdinanda Horeckého přestavbou staršího sídla z 1. pol. 17. stol. V r. 1924 vyhořel, poté byl znovu obnoven a zvýšen o jedno poschodí. Od rekonstrukce v r. 1954 slouží jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016

Graficke pismenko Obec Rohov se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji asi 5 km severozápadně od okresního města Senica. Nejvýraznější a také nejvýznamnější památkou obce je klasicistní kaštel (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), který nemůžete při průjezdu Rohovem přehlédnout. Naproti přes silnici je bývalá zámecká zahrada. Zámek i zahrada slouží účelům sociálních služeb a jsou bohužel veřejnosti nepřístupné. Severovýchodně od zámku stojí katolický kostel. Kolem obce protéká Pasecký potok.
Luděk Vláčil, 23.4. 2016

  historie

  V roce 1471 se Rohov připomíná jako majetek hradu Branč. První sídlo zde mělo vzniknout již v roce 1611. Na počátku 19. století byla za barona Ferdinanda Horeckého z Moravy budova přestavěna na současný klasicistní kaštel (typ zámku). V roce 1899 se stává novým majitelem Hebert Lipót. Následně majetek koupil Alfréd Murány z Budapešti s manželkou. V roce 1919 jej od nich odkoupil baron Dr. Otto von Beck s manželkou Margaretou Schwitzerovou, kteří

  Luděk Vláčil - zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.historickeparky.eu a další, 23.4. 2016


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),