úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zříceniny hradu nad stejnojmenným městem poblíž Birminghamu. Založen Ansculfem de Picquigny po roce 1066. Zbořen roku 1173 a znovu postaven ve 2. pol. 13. stol. Na příkaz parlamentu pobořen roku 1646. Definitivně opuštěn po požáru v roce 1750. Dnes součást zoo.
Hlavní obrázek místa
Severní vstupní průčelí donjonu (13 stol). Napravo je obvodová hradba jádra hradu.
© Pavel Semple, 08/2014
Zříceniny hradu Dudley [Dadly] stojí na kopci nad stejnojmenným městem asi 13 km severozápadně od Birminghamu. Jedná se o velikou, ale poměrně málo známou hradní zříceninu. Celé oblasti se říká "Black Country" (Černá země), dřív se tu totiž těžilo uhlí. S tím pak souvisel rozvoj průmyslu a města v okolí včetně Dudley postupně srostla v jeden velký průmyslový celek širšího Birminghamu. V podstatě se jedná o anglické Ostravsko, jen mnohem větší. S tím také souvisí skutečnost, proč Dudley nefiguruje na seznamu míst doporučených k návštěvě při putování po Anglii. Je přitom škoda tento hrad minout. Jeho zříceniny jsou dnes součástí zoo. Je tak jediným zoo hradem v Británii. Výhodou zoo je zábava pro děti, nevýhodou vysoké vstupné, pokud chceme vidět jen hrad samotný. Při návštěvě hradu je vhodné zavítat také do blízkého skanzenu Black Country ...
Pavel Semple, 7.3. 2016

  historie

  Motta (umělý hradní kopec) byla navršena na vrcholu hradního kopce krátce po dobytí Anglie Normany v roce 1066. Za zakladatele hradu je považován Ansculf de Picquigny. Poprvé je písemně zmiňován v knize Domesday Book z roku 1086, kdy patřil synu zakladatele Vilému Fitz-Ansculf. Po Vilémovi jej získal rod Paganel, který postavil první kamenný hrad. V roce 1153, v době první Anglické občanské války, hrad odolal útoku

  Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/Dudley_Castle), 7.3. 2016

  popis

  Hrad má oválný půdorys s delší osou ve směru sever-jih. Byl založen jako Motte & Bailey (motta s předhradím). Motta (uměle navršený hradní kopec) byla navršena v jižní části vrcholu kopce. Předhradí se rozkládalo na sever od motty. Opevnění hradu bylo původně dřevěné. Roger Somery zahájil výstavbu dnešního kamenného hradu v 2. polovině 13. stol. Na vrcholu motty nechal postavit obdélný donjon (obrannou a

  Pavel Semple, 7.3. 2016


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  WC, Bezbariérový, Rodiny s dětmi, Program pro školy, Občerstvení, Restaurace, Parkoviště, Suvenýry, Samostatné prohlídky
  Spojené království, Anglie,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 12733
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12733
  Uveřejněno: 8.3.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama