hrad Castleroche

Castle Roche, Roche Castle
Hrad založen Rohesií de Verdun v roce 1236. Sloužil k obraně severní hranice Pale. Roku 1561 místo velkého soustředění anglických vojenských sil. Zničen roku 1641 v době irské vzpoury proti anglické nadvládě. V 2. pol. 20. stol. zakonzervován.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od JV z předhradí. Nalevo stojí velký sál s ochozem podél střešního štítu. Napravo je dvouvěžový branský dům. Na popředí je patrný ve skále vylámaný příkop.
© Pavel Semple, 08/2015

Graficke pismenko Zříceniny hradu Castleroche zaujímají okraj vápencové vyvýšeniny u osady Roche v hrabství Louth, 7 km severozápadně od města Dundalk a jen 1,5 km od hranice se Severním Irskem. Hrad je občas uváděn také jako Roche Castle. Jedná se o malebnou hradní zříceninu posazenou v mírně kopcovité krajině s intenzivním chovem ovcí a krav. Hrad samotný leží v pastvině, je tam klid s možností táboření. Auto je možné zaparkovat na silnici u hradu nebo poblíž v osadě. Nejbližší veřejná doprava je ve městě Dundalk, odkud je pak třeba jít pěšky po místních "borínách" (z irského ...
Pavel Semple, 23.1. 2016

  historie

  Hrad založila Rohesia de Verdun v roce 1236 na obranu svého panství proti irskému obyvatelstvu. Po její smrti v roce 1247 pokračoval ve výstavbě její syn Jan, který zemřel roku 1274. Hrad měl být postaven jako náhrada za zastaralý motte hrad Castletown. Jméno Roche Castle (Castleroche) je snad odvozeno od jména Rohesia, šlo by tak původně o Rohesiin hrad. Další možností je údajné původní jméno hradu Castellum de Rupe

  Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/Castle_Roche, https://en.wikipedia.org/wiki/1561_in_Ireland), 23.1. 2016

  pověsti

  Pověst o zakladatelce hradu
  Rohesia de Verdun ovdověla a rozhodla se postavit nový kamenný hrad. Talentovanému architektovi slíbila, že se za něj provdá, když jí hrad postaví. Když si ale architekt přišel pro svou odměnu, tak jej Rohesia namísto toho nechala vyhodit ven z okna. Jedno z hradních oken se má dodnes jmenovat "vražedné okno". Podle druhé verze pověsti byl architekt vyhozen proto, aby nevyzradil skrytá tajemství hradu.
  Pavel Semple, zdroj: (Peter Harbison, 'Guide to National and Historic Monuments of Ireland', Gill & Macmillan Ltd, 1992) ), 23.1. 2016

  popis

  Hrad zaujímá západní okraj vápencové vyvýšeniny, od níž je na východě oddělen ve skále vylámaným příkopem. Jeho nepravidelně pětiúhlý protáhlý půdorys má delší osu ve směru sever-jih. Z vyvýšeniny na východě se do něj vstupuje dosud impozantním dvouvěžovým branským domem (twin-towered gatehouse). Dvě plné půlkruhové věže mezi sebou svírají portál brány. Branský dům byl hlavním palácem hradu.

  Pavel Semple, 23.1. 2016


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Irsko,
  Načítám seznam míst