Pondělí, 18. leden 2021. Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Původní kostel renesanční ze 16. stol. Nynější kostel postaven v letech 1638 až 1655. Věž pochází z původního kostela. Kostel renovován r. 1717 a po požáru r. 1732. Trojlodní stavba ve svahu uprostřed náměstí. Kostel zastřešen mohutnou sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře
© Pavel Vítek 10/2015

Město Andělská Hora se nachází 10 km severozápadně od Bruntálu. Leží při silnici II/452, která vede z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem a dále do Zlatých Hor. Kostel Narození Panny Marie najdeme v centru města, po levé ruce při cestě z Bruntálu. Kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 17.11. 2015

    historie

    Podrobným bádáním bylo zjištěno, že první renesanční kostel byl postaven v Andělské Hoře roku 1579. Farní kostel Narození P. Marie byl postaven v letech 1638 až 1655. Z původního kostela pochází věž, tedy nejstarší část kostela. Renovován byl roku 1717, ale v roce 1732 ho silně zasáhl mohutný požár. Zanedlouho jej opravili a nově vysvětili roku 1734. Kostel pak opětovně opravovali v polovině 19. století. Ve

    Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

    popis

    Kostel je trojlodní stavbou stojící ve svahu uprostřed čtvercového náměstí. Západní průčelí představuje 54 m vysoká hranolová věž s polygonální nadstavbou. Je korunována barokní přilbou a dvěma věžními báněmi. Přístupná je malým vchodem v jižní stěně. Osvětlení věže zajišťují malá okénka se segmentovými záklenky a velká okna s polokruhovým zakončením v horním patře. Kostelní loď je

    Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015


    Vložit do oblíbených
    Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Andělská Hora

    Místa v okolí

    Načítám seznam míst
    Kontaktní informace
    Římskokatolická farnost Malá Morávka
    793 36 Malá Morávka 31
    Tel: 554 273 110
    URL: http://www.farnost-malamoravka.cz
    E-mail: rkf.malamoravka@doo.cz
    Základní informace místa
    ID místa: 12585
    Typ místa: sakrální památky
    Podkategorie: kostel, chrám
    Stav místa: zachovalý
    Přístupnost: přístupno příležitostně
    Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12585
    Uveřejněno: 17.11.2015
    Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
    Upravit, vložit informace

    Články

    Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

    Cestování

    Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

    Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

    Reklamní sdělení

    Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

    Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

    Zajímavosti

    Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

    Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

    Hrady a zámky

    Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

    Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

    Hrady a zámky

    Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

    Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

    Hrady a zámky

    Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

    reklama