Moje místa 0

Graficke pismenko Již v roce 1355 stál v Dolní Vltavici kostel sv. Linharta. Ten byl však i s většinou domů v roce 1958 zatopen vodní nádrží Lipno. Byla zbořena i hřbitovní kaple sv. Kříže.

 
Graficke pismenko Jedinou zdejší sakrální stavbou tak zůstala malá kaple poblíž obce. V místě, kde se pochovávaly oběti morové nákazy, ji nechal v roce 1648 postavit tehdejší starosta Dolní Vltavice pan Stini. Původně dřevěná stavba byla v roce 1753 barokně přestavěna na náklady paní Teidingerové, která ji financovala jako poděkování za své zázračné vyléčení z těžké nemoci.
 
Graficke pismenko V době vzniku kaple byla na každé její straně vysazena jedna lípa. Ty zde stojí dodnes a spolu s kaplí jsou chráněné státem. V roce 2000 byla zrestaurována nástěnná malba uvnitř kaple.

Text: historie
6.10. 2015 - Luděk Vláčil - zdroj:, http://ceskokrumlovsky.denik.cz , http://www.geocaching.com

tianDe Praha

Barokně přestavěná kaple se nachází přímo u silnice vedoucí do Dolní Vltavice, kde je možné se za pomoci přívozu přepravit na druhý břeh Lipna. O historii místa se můžete dočíst přímo na informační tabuli umístěné u kaple. Po obou stranách silnice je nádherná louka, provoz tu není téměř žádný. Můžet…
turistické - Kája a Petr Jirákovi
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu