Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

synagoga

Trenčín
Secesní synagoga v Trenčíně byla postavena r. 1913 podle návrhu Dr. Richarda Scheibnera na místě starší dřevěné synagogy z r. 1781. V r. 1941 ji poničili nacisté. Dnes je využívána jako výstavní a koncertní síň. V jedné části je od r. 1990 znovuzřízena modlitebna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2014
Synagoga s historizujícími, byzantskými a maurskoorientálními prvky se nachází v severním rohu Náměstí Ľudovíta Štúra v Trenčíně. V interiéru se zachovala původní modrá kopule s bohatým lustrem a barevné okenní vitráže s ornamentálními a rostlinnými motivy. V zadní části objektu byla v roku 1990 obnovena malá modlitebna. Obnovené centrální prostory pod kopulí slouží jako příležitostná výstavní a koncertní síň. Památka je přístupná v době výstav.
Luděk Vláčil - Zdroj: https://sk.wikipedia.org, 28.6. 2015

  historie

  První židé jsou v Trenčíně vzpomínáni již ve 13. stol. V 17. století se přistěhovala početná židovská komunita z Moravy. Židovská škola v Trenčíně existovala už v roce 1736 a roku 1760 tu fungoval samostatný rabínský úřad. V roce 1781 je v Trenčíně poprvé zmiňována synagoga. Po velkém požáru města v roce 1790 byla postavena nová synagoga, která byla roce 1873 rozšířena. Na počátku 20. století

  Luděk Vláčil - Zdroj: https://sk.wikipedia.org , http://www.trencin.sk, 29.6. 2015


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12289
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12289
  Uveřejněno: 29.6.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama