Pondělí, 23. listopad 2020. Svátek slaví Klement, zítra Emílie

radnice

Cukmantl
Historická budova radnice v pozdním klasicismu. Původně postavena v renesančním slohu r.1560 s barokní věží, která byla po požáru v r.1821 stržena.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
Město Zlaté Hory nabízí velký výběr turistických lákadel v okolí. Je výchozím bodem do hor Jeseníků. V okolí najdeme např. hrady Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, či městské muzeum, zlatorudné mlýny, desítky středověkých štol, či mnoho světských budov kostelů, kaplí, kapliček, ale hlavně nádherné přírodní scenerie.
23.6. 2015

  historie

  Hornické město Zlaté Hory se do roku 1949 nazývalo Cukmantl. Bývalo hlavním správním a hospodářským celkem Jeseníků, když využívalo obchodní cesty do Vratislavy z Olomouce. Ještě v roce 1850 bylo město větší, než tehdejší Frývaldov (Jeseník). Vzniklo jako podhradí hradu Edelštejna (stojící asi 2 km jižně) a od r.1263 je vysloveně písemně uvedeno. Tehdy se zde dolovala zlatá ruda, stejně jako v celém

  Ivo Rozehnal - zdroje k článku: web hornictvi.info a zlatehory.cz, 23.6. 2015


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Město Zlaté Hory
  nám. Svobody 80
  793 76 Zlaté Hory
  Tel: 584 425 126
  URL: http://mesto@zlatehory.cz
  E-mail: http://www.zlatehory.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 12277
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12277
  Uveřejněno: 23.6.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama