Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí zámku
© Pavel Zany Komárek 8/5/2004
Pod jménem Pilica byl nejprve znám hrad Smolen patřící rodině Pileckých erbu Topor. Ti nedaleko od něj založili městečko Nowa Pilica. Roku 1570 hrad i městečko koupil krakovský biskup Filip Padniewski a v závěti jej odkázal svým příbuzným. Ti již na starém hradě nesídlili a někdy před rokem 1610 postavili nad městečkem pozdně renesanční zámek. Ten po roce 1636 velký podkomoří koruny Stanisław Warszycki významně rozšířil a obklopil jej bastionovým opevněním. Ani to však nepomohlo roku 1655, kdy zámek dobyli Švédové, stejně jako během severských válek na počátku 18. století. Roku 1731 koupila zámek Maria z Wesslów Sobieska a přestavěla jej podle francouzské módy. Později se majitelé zámku často střídali a na stav zámku příliš nedbali, do původní krásy jej opravil až roku 1852 průmyslník K.A. Moes. Další opravy si vyžádaly škody způsobené několika požáry. ...
Pavel Zany Komárek, 22.5. 2004

  popis

  Zámek je jednopatrová renesančně-barokně-klasicistní budova jejíž čtyři křídla obklopují stísněné nádvoří. Vstup byl sloupovým portikem před jihovýchodním křídlem. Čestný dvůr uzavírala po stranách ve větší vzdálenosti od hlavní budovy dvě hospodářská křídla. Celek je obklopen obdélníkem (170x300 metrů) fortifikaci s bastiony v nárožích a uprostřed delších stran. Z nich se nejlépe dochovala

  Zany, 18.4. 2009

  Půdorys místa

  situační plán
  © Andrzej Gruszecki: Bastionowe zamki w małopolsce
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Polsko, śląskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 1222
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=1222
  Uveřejněno: 22.5.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama