Kostelík z roku 1761 na místě kapličky, kde se odehrávaly zázraky. Mezi lety 1752 a 1773 jich bylo zaznamenáno celkem 28. Na místě byl objeven radioaktivní pramen, který byl využíván pro léčbu. Po jeho vyschnutí byl provoz lázní v roce 1910 ukončen a místo se změnilo na restauraci a tančírnu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 10/2018

Graficke pismenko Kaple či kostel sv. Anny je součástí poutního místa Svatá Anna, které leží na severním okraji katastru obce Pohled. Nachází se asi 7 km východně od Havlíčkova Brodu. Ze silnice I/34 (Havlíčkův Brod-Hlinsko) k němu vychází krátká odbočka. Poutní místo se kromě svatyně zasvěcené sv. Anně skládá ještě z pramenné kaple a křížové cesty. Všechny objekty jsou od r. 1958 kulturními památkami ČR. Z obce Pohled vede ke Svaté Anně žlutá turistická značka (2,5 km) památnou lipovou alejí se stromy starými až 150 let. O 0,5 km dále po téže značce se nachází nádraží Pohled na trati 250 (Havlíčkův Brod-Žďár nad Sázavou).
11.6. 2019

  historie

  Počátky poutního areálu sahají až do 18. století. Jsou spojovány s pověstí o písaři pohledského kláštera Jakubovi Čermákovi, který v roce 1730 při lovu vlka zapadl do bahna. V obavách o svůj život se začal modlit. Náhle zaslechl zvuk varhan a zpěv a také jméno sv. Anny. Jeho modlitby byly pak směřovány k této světici, prosil o záchranu a sliboval, že když mu pomůže nechá na tomto místě postavit kapličku. Jakub byl zachráněn a dostál svým slovům.

  JC podle informační cedule u místa, 5.10. 2018


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled
  OOO