čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Věž kostela sv. Petra a Pavla s čapím hnízdem je dominantou obce Strýčice. Pův. románský kostelík z 13. stol. byl zvýšen a rozšířen v pozdní gotice, později upraven barokně a doplněn o hranolovou věž. Od r. 2013 je chátrající stavba v rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla ve Strýčicích
© Jiří Špaček, 08/2009
Strýčice jsou od r. 1990 samostatnou obcí, přestože mají asi jen šedesátku stálých obyvatel. Prvně jsou doloženy r. 1292, kdy byly králem darovány cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. V té době tu už stál románský kostelík. Obec zůstala klášterním majetkem až do konce feudalismu. V letech 1520-1521 ji však těžce postihla morová epidemie a cisterciáci do vylidněné oblasti přivedli nové obyvatele z německého pohraničí. Strýčice se tak staly centrem německého jazykového ostrůvku v jinak zcela českém Netolicku. Poněmčený název Stritschitz pak obyvatelstvo používalo až do konce 2. světové války. Strýčice leží jižně od rybničnaté oblasti Blat, která poznamenala i zdejší architekturu. Nacházejí se nad západním břehem velkého rybníka Dehtář, který byl založen r. 1479 na ploše 246 ha. Proto se pro ně stalo typické čapí hnízdo na kostelní věži, které je ...
Jiří Špaček, 25.3. 2015

  historie

  Kostel sv. Petra a Pavla románského původu je ve Strýčicích doložen r. 1292, ale stál tu nepochybně již dlouho předtím. Drobná jednolodní stavba byla v pozdní gotice zvýšena a po jižní straně doplněna o druhou loď se samostatným závěrem. Při barokních úpravách již dvoulodního kostela byla k západnímu průčelí přistavěna hranolová věž, na níž je zachován zvon z r. 1585. Kostel, který je stále v majetku

  Jiří Špaček (s využitím webové stránky obce Strýčice), 25.3. 2015


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Strýčice

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Obecní úřad Strýčice
  373 41 Strýčice č. 10
  Tel: 725 031 312
  URL: http.//www.obecstrycice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 12073
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12073
  Uveřejněno: 30.3.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama