Pondělí, 30. listopad 2020. Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

kostel sv. Germana z Paříže

Saint-Germain-en-Laye

Graficke pismenko German z Paříže (*496 u Autunu +28. května 576 Paříž) je francouzský světec, který byl v letech 550-576 pařížským biskupem. V liturgickém kalendáři se připomíná 11. října. German je patronem vězňů, zajatců a hudby. Je vzýván proti požárům a horečce. K jeho atributům patří biskup, řetězy a hořící dům.

 
Graficke pismenko German se narodil poblíž Autunu v Burgundsku a žil jako poustevník. V roce 530 byl vysvěcen na kněze. O deset let později se stal opatem kláštera svatého Symforiana v Autunu a o dalších deset let později, roku 550 biskupem v Paříži a kaplanem franského krále Childeberta I. Stal se populárním kazatelem, zejména mezi zajatci. German se za vlády tohoto krále podílel na pokřesťanštění Franků a budování kostelů a klášterů. Childebert I. dovezl ze španělské Zaragozy ostatky svatého Vincenta a založil pro ně v Paříži benediktinský klášter, který byl vysvěcen v roce 558.
 
Graficke pismenko Podle legendy biskup předpověděl své úmrtí dlouho dopředu a nechal si na pelest své postele vytesat datum 28. května. Po své smrti v roce 576 byl pohřben v kapli u kláštera sv. Vincenta a v roce 754 byly jeho ostatky přeneseny do klášterního kostela, který posléze získal jeho zasvěcení – Saint-Germain-des-Prés. Kolem kláštera za městem se později vytvořila stejnojmenná čtvrť, kterou dnes protíná Boulevard Saint-Germain.

Text: historie
30.5. 2017 - čerpáno ze zdroje: https://cs.wikipedia.org