čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

hrad Újezdec

Starý zámek
Středověký hrádek postavený v průběhu 14. stol. je zachován v podobě zemní fortifikace s mohutnými příkopy. Opuštěn pravděpodobně za husitských válek. Od poč. 16. stol. připomínán jako zřícenina, při prodeji r. 1534 Petrovi z Rožmberka. K r. 1761 doloženo označení "Starý zámek". Volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
Mohutný příkop na východní přístupové cestě k hrádku od jihu
© Jaroslav Špiroch 04/2020
Ostrolovský Újezd se nachází 15 km jižně od Českých Budějovic. Obcí procházejí turistické a cyklistické stezky. Asi 1 km severně od obce se nachází lesopark s rodištěm a památníkem Jana Žižky z Trocnova.
Jižně od obce se nacházejí nad soutokem řeky Stropnice a Vrážského potoka pozůstatky hrádku.
24.4. 2020

  historie

  Někdy v průběhu 14. stol. bylo postaveno menší opevněné sídlo charakteru hrádku. Prvním historicky doloženým příslušníkem místního rodu byl Mikeš či Mikšík z Újezdce. Zemřel nejpozději na jaře 1381 a po něm zde sídlil jeho syn Přibík. Po Přibíkově smrti se jako vlastník na podzim roku 1389 přihlásil Oldřich z Rožmberka s odvoláním na kupní smlouvu, kterou kdysi uzavřel s Mikšem (jednalo se o újezdský

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011;Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014

  popis

  Středověký hrádek stával 0,5 km jižně od vsi Ostrolovský Újezd a jeho staveništěm se stal úzký ostroh, spadající dosti příkrými svahy na východní straně k levému břehu říčky Stropnice a na západní k Vrážskému potoku. Asi 80 m nad soutokem byl ostroh přeťat příkopem úctyhodných rozměrů (šířka 23 m, hloubka až 6 m), přes nějž vedl původní vstup do hrádku prostřednictvím dřevěného mostu s

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011;Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ostrolovský Újezd

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 11828
  Typ místa: hrad
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11828
  Uveřejněno: 1.5.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama