Zámek z počátku 19. století, nyní v majetku obce. V zámeckém parku se nacházejí zbytky staré tvrze (viz samostatné heslo).
Hlavní obrázek místa
hlavní část zámku, nyní zde sídlí obecní úřad
© Jaroslav Špiroch, 05/2018

Graficke pismenko Malá obec Kladruby se nachází v okrese Strakonice, zhruba 10 km západně od Strakonic. Má jen necelých 140 obyvatel. Leží při severním okraji Šumavského podhůří na vedlejší silnici severně od obce Štěchovice na silnici II/172 z Katovic do Strašína. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1405. Železnice ani turisticky značené cesty jejím územím neprocházejí.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 13.8. 2018

  historie

  Od r. 1701 se stal majitelem statku František Sezima z Vrtby a vystavěl novou tvrz (stará tvrz - v zámeckém parku, viz samostatné heslo). O nové tvrzi je zmínka při prodeji r. 1707 Františku Karlu Villánymu. Ten však již po dvou letech prodal kladrubskou tvrz s dvorem a vsí manželům Františku Albrechtu Frueweinovi z Podolí a Anně Alžbětě, roz. Milíčovské z Braumberka. R. 1741 se dostal do dražebního řízení a v r.

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch, 18.6. 2014
  Cestovatel Karel rytíř Taschek.
  Na sklonku 19. stol. vlastnila kladrubské panství rodina Tascheků. Karel rytíř Taschek byl velký cestovatel a za svého života projel téměř všechny kontinenty. Nejvíce mu učarovala východní Asie - v Číně vlastnil dokonce čajové plantáže. Taschek shromáždil na zámku slušnou sbírku orientálií - čínské a japonské zbraně, porcelánové nádobí, roucha a mnoho pohanských bůžků z té oblasti. Přímo v jeho

  S použitím článku historika prachatického muzea, p. F. Kubů, Jaroslav Špiroch, 18.6. 2014

  pověsti

  Smrtící hora.
  Smrtící hora je les západně od Kladrub. Bylo zde nalezeno mnoho starých podkov a zbraní. Rodina rytíře Tascheka na Kladrubech požadovala, aby jí byl každý nalezený památný předmět dovezen. Pověst praví, že zde Jan Žižka z Trocnova svedl velikou bitvu, když táhl od Velkého Boru do Prachatic.
  Webb obce, Jaroslav Špiroch, 27.3. 2017

  popis

  Zámek stojí v dolní části obce a je přístupný od východu z hospodářského dvora. Patrová, podsklepená budova zámku je kryta mansardovou střechou, na níž je věžička s hodinami. Empírový portál je orámován dvojicemi plochých pilastrů. Zámek je necitlivě zasažen dosazením moderních velkých oken a roztodivnými přístavky. Je obklopen zámeckým parkem o rozloze 2 ha s ohradní zdí, jejíž část v místě, kde

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch, 18.6. 2014


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kladruby