Pozdně barokní kostel postavený v l. 1807-9 nákladem knížete Jana z Liechtensteina. Jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojboce zakončeným kněžištěm má v západním hranolovou věž s obdélnou předsíní. Při presbytáři od jihu sakristie, od severu depozitář. Mobiliář převážně klasicistní.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově
© Pavel Vítek 10/2013
Graficke pismenko Vojtíškov je místní částí obce Malá Morava. Nachází se pod masivem Kralického Sněžníku. Leží 8 km severozápadně od Hanušovic, 8.5 km jihozápadně od Starého Města pod Sněžníkem a 12 km východně od Králík. Kostel Narození Panny Marie najdeme ve stoupání asi v půli obce. Nejbližší železniční zastávka je v obci Vlaské, nebo v Podlesí. Od obou je vzdálenost cca 5 km.
Pavel Vítek, 18.11. 2013

  historie

  První písemná zmínka o Vojtíškově pochází z roku 1325. Vojtíškovští evangelíci si vystavěli kolem roku 1560 dřevěnou modlitebnu. Na její věži visel zvon z roku 1592 s českým nápisem ulitý mistrem Eliášem z Hradce Králové. Po roce 1625 byla evangelická modlitebna upravena pro katolické bohoslužby. Když zchátrala a již nevyhovovala byl nedaleko od ní v letech 1807- 1809 vystavěn nákladem knížete Jana z Liechtensteina v pozdně barokním slohu

  Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

  popis

  Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově je jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojbokým kněžištěm. Na severní straně přiléhá ke kostelní zdi depozitář a na jižní straně čtyřboké sakristie. V ose západního průčelí kostela je vystavěna věž. Hlavní vstup do kostela je veden podvěžím. V západní části kostelní lodi se nachází hudební kruchta. Vybavení kostela je převážně klasicistní a sem patří i přízemní kazatelna.
  Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Šumperk  (SU)
  Vojtíškov