Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

Galarusova oratoř

Séipéilín Ghallarais, Gallarus Oratory
Předrománský kostelík z 6. – 9. stol. na poloostrově Dingle. Pravděpodobně nejstarší zachovalý kostel v Irsku, jediná zachovalá stavba svého druhu. Megalitická architektura ve tvaru převráceného člunu s tzv. konzolovou klenbou (podobná klochánům, kamenným obydlím).
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2011
Tento předrománský kostelík se nachází 5 km severozápadně od města Dingle v hrabství Kerry, v odlehlém místě nedaleko od silnice R559. Leží na trase poutní cesty na nedalekou horu Brandon (952 m.n.m). V létě je poblíž otevřeno návštěvnické centrum. Dříve se tu za vstup přes centrum platilo, dnes je vstup zdarma. Z boku vede k památce další přístupová cesta, použitelná po celý rok.
Pavel Semple, 14.11. 2013

  historie

  Stáří této stavby ve tvaru převráceného člunu je odhadnuto do období 6. – 9. století. Někteří odborníci (např. P. Harbison) jej kladou do 12. století. Archeologickým výzkumem se přesnější dobu vzniku zatím nepodařilo zjistit. Křesťanský účel této stavby je nanejvýš pravděpodobný, především díky její orientaci ve směru západ-východ. S velkou pravděpodobností se tak jedná o nejstarší zachovalý

  Pavel Semple, zdroj: online wikipedia, 14.11. 2013

  popis

  Zdivo se jeví jako kladené nasucho, údajně je v něm ale pojivo. Jednotlivé kameny jsou pečlivě otesané a kladené na sebe. Rozměry jsou v interiéru 4,65 x 3,1 m. V západním průčelí je vstupní portál a ve východním průčelí malé okno s půlkruhovým obloukem. Interiér má valenou hrotitou klenbu. Jedná se ale o tzv. konzolovou klenbu (corbel vaulting), kdy každý výše položený kámen vystupuje o něco málo víc

  Pavel Semple, zdroj: (online wikipedia)., 14.11. 2013


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Irsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 11527
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11527
  Uveřejněno: 22.11.2013
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama