Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur

kostel sv. Maolcethaira

Kilmalkedar, Cill Mhaoilchéadair
Zříceniny románského kostela v hrabství Kerry. Postaven v polovině 12. stol. Používán do 1. pol. 16. stol. Jednoduchá stavba s obdélnou lodí a mírně odsazeným dodatečně zvětšovaným presbytářem. Uvnitř se nachází tzv. Abecední kámen. Před kostelem stojí Ogham, Sluneční hodiny a kamenný kříž.
Hlavní obrázek místa
Kilmalkedar
Pohled na kostel od západu. Vrchol štítu je zakončen velrybí ocasní ploutví.
© Pavel Semple, 04/2011
Zříceniny tohoto románského kostela se nachází 5 km severozápadně od města Dingle v hrabství Kerry, v odlehlém místě u silnice R559. Leží na trase poutní cesty na nedalekou horu Brandon (952 m.n.m).
Pavel Semple , 26.10. 2013

  historie

  Za církevní počátek tohoto místa je považováno působení sv. Maolcethaira, který zemřel roku 636. Cill znamená v irštině kostel. Kilmalkedar je pak Maolcethairův (Malkedarův) kostel. Současný jednolodní kostel byl postaven v polovině 12 stol. Původně malý presbytář byl někdy kolem roku 1200 zbourán a nahrazen presbytářem větším. Kostel byl používán asi až do 1 pol.16 stol. V té době byl nejspíše

  Pavel Semple, zdroj: ('Guide to National and Historic Monuments of Ireland', Peter Harbison, Gill & Macmillan Ltd, 1992)., 26.10. 2013

  popis

  Presbytář měl kamennou střechu podobně jako kostel sv. Kevina v Glendaloughu (hrabství Wicklow). Slepé arkády v lodi kostela poukazují na vliv architektury Kormakovy kaple v Cashelu (hrabství Tipprerary). V západním průčelí je půlkruhový románský portál. Jeho strany se směrem nahoru zužují. Toto je prvek typický pro starší románskou architekturu v Irsku. Jeho počátek však spadá do architektury megalitické. Vrchol

  Pavel Semple, zdroj: ('Guide to National and Historic Monuments of Ireland', Peter Harbison, Gill & Macmillan Ltd, 1992)., 26.10. 2013


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Irsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 11499
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11499
  Uveřejněno: 8.11.2013
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama