kříž na Hutích

kříž Bedřicha z Fürstenbergu
Kříž kardinála Bedřicha z Fürstenbergu pochází z roku 1860. Je zachovalý, zrekonstruovaný a udržovaný. Stojí v beskydsko-moravské osadě Hutě, nyní součásti obce Staré Hamry.
Hlavní obrázek místa
Kříž Bedřicha z Fürstenbergu na Starých Hamrech
Ostravice 2, Hutě (Velký potok)
© Martin Kovář, 10/2013
Graficke pismenko Fürstenbergův kříž stojí v malé osadě Hutě pod Smrkem, nedaleko silnice I/56 (Frýdlant nad Ostravicí - Bílá). Původně stála tato osada v Ostravici (Ostravice 2), nyní je součástí obce Staré Hamry (moravská část, tj. bývalé Hukvaldské panství), jejíž nové centrum nyní stojí níže na Samčance a zčásti na protějším břehu vodní nádrže Šance. Dostat se ke kříži lze rychle z křižovatky "U Kolmáčků" (odbočuje tu modrá značka na Smrk) směrem dolů k přehradnímu břehu (zákaz vjezdu, níže závora, cca 3 min.). Autobusová zastávka na křižovatce se nazývá Staré Hamry, Velký Potok.
Martin Kovář, 8.10. 2013

  historie

  Kožušanka je dnes jedinou zachovanou částí osady Hutě pod Smrkem. Zbylé části (Hrachovičný, Růžanec, Mostiska) zatopila v 70. letech 20. století vodní nádrž Šance. Kožušanka byla obývána zaměstnanci lesa (hájenka, dům revírníka) a místním řezníkem. Dnes zde sídlí statek a firma opravující konstrukce v lesích. Kardinál Bedřich (Friedrich) z Fürstenbergu patřil mezi veliké milovníky Beskyd. Když se v roce 1853 stal arcibiskupem v Olomouci, kam

  MaM Kovářovi, 18.10. 2013
  Základní informace místa
  ID místa: 11456
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: křížek, boží muka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?11456
  Uveřejněno: 19.6.2019
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 28' 52.58"
  E 18° 25' 38.14"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Frýdek-Místek  (FM)
  Obec: Staré Hamry
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu