hrad Šomoška

Somoskw, Somoskew, Drieňový Kameň, Drienov, Somoskó
Hrad byl postaven zřejmě před r. 1291 Petrem Kacsicsem. V l. 1310-12 držel hrad Matúš Čák, poté pánové ze Sečan, Országhové a Losonciové. V 2. pol. 16. stol. byl hrad nově opevněn. Okupován Turky v l. 1576-93. Dobyt povstalci v l. 1619 a 1703, násl. pobořen. Na konci 20. a poč. 21. stol. opraven.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2016

Graficke pismenko Na hrad se dostanete z obce Šiatorská Bukovinka, kde na konci obce odbočte nahoru doleva, odkud se po zelené turistické značce dostanete ke vstupu do Národní přírodní rezervace Šomoška, na jejímž území hrad leží. Naučná stezka vede až k hradu.
http://www.hrady.sk; info OÚ Šiatorská Bukovinka, 10.7. 2013

  turistické

  VSTUPNÉ:
  Hrad je po většinu roku volně přístupný, během hlavní turistické sezóny (duben - říjen) se vybírá vstupné a parkovné. V podhradí je parkoviště a dětské přírodní hřiště, minifotbalové a volejbalové hřiště, je zde také potůček a několik ohnišť. Celodenní vstupné je: dospělý: 1,15 € děti: 0,5 € parkovné: osobní auto: 1,15 € autobus: 2,3 €
  E.H. dle info OÚ Šiatorská Bukovinka, 16.7. 2013

  historie

  Zřícenina hradu Šomoška se tyčí na vrchu, ležícím těsně u hranice mezi Slovenskem a Maďarskem. Vrch byl prohlášen r. 1983 národní přírodní rezervací Šomoška (čedičové sloupcové útvary), nejbližší obcí je Šiatorská Bukovinka (okr. Lučenec). Z hradu byla kontrolována významná severojižní stezka z Fiľakova k Vacovu a dále na Budín či Pešť. Hrad postavil, zřejmě před rokem 1291, Petr Kacsics. Roku 1310 vydali jeho synové hrad Matúši Čákovi

  E.H. podle http://sk.wikipedia.org; Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri r. 2007; http://www.hrady.sk; http://www.zamky.sk, 11.7. 2013

  popis

  Hrad byl vybudován z místního bazaltu (čediče). Nejstarší hrad nebyl velký, rozkládal se na ploše přibližně trojúhelníkového tvaru. Ve špici, mířící na západ k příjezdové cestě, byla postavena mohutná bateriová věž přibližně kruhového půdorysu o průměru 16,5 m (tloušťka zdí více než 3,5 m). Další dvě bašty stály na zbývajících pomyslných hrotech trojúhelníku, přízemím severovýchodní bašty vedl průjezd brány. Jihovýchodní půlválcová bašta s

  E.H. podle Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri r. 2007; http://www.treking.cz; http://www.zamky.sk, 14.7. 2013


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Slovensko, Banskobystrický,  Lučenec  ( LC ),