Pondělí, 18. leden 2021. Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

hrad Šomoška

Somoskw, Somoskew, Drieňový Kameň, Drienov, Somoskó
Hrad byl postaven zřejmě před r. 1291 Petrem Kacsicsem. V l. 1310-12 držel hrad Matúš Čák, poté pánové ze Sečan, Országhové a Losonciové. V 2. pol. 16. stol. byl hrad nově opevněn. Okupován Turky v l. 1576-93. Dobyt povstalci v l. 1619 a 1703, násl. pobořen. Na konci 20. a poč. 21. stol. opraven.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2016

Na hrad se dostanete z obce Šiatorská Bukovinka, kde na konci obce odbočte nahoru doleva, odkud se po zelené turistické značce dostanete ke vstupu do Národní přírodní rezervace Šomoška, na jejímž území hrad leží. Naučná stezka vede až k hradu.
http://www.hrady.sk; info OÚ Šiatorská Bukovinka, 10.7. 2013

  turistické

  VSTUPNÉ:
  Hrad je po většinu roku volně přístupný, během hlavní turistické sezóny (duben - říjen) se vybírá vstupné a parkovné. V podhradí je parkoviště a dětské přírodní hřiště, minifotbalové a volejbalové hřiště, je zde také potůček a několik ohnišť. Celodenní vstupné je: dospělý: 1,15 € děti: 0,5 € parkovné: osobní auto: 1,15 € autobus: 2,3 €
  E.H. dle info OÚ Šiatorská Bukovinka, 16.7. 2013

  historie

  Zřícenina hradu Šomoška se tyčí na vrchu, ležícím těsně u hranice mezi Slovenskem a Maďarskem. Vrch byl prohlášen r. 1983 národní přírodní rezervací Šomoška (čedičové sloupcové útvary), nejbližší obcí je Šiatorská Bukovinka (okr. Lučenec). Z hradu byla kontrolována významná severojižní stezka z Fiľakova k Vacovu a dále na Budín či Pešť. Hrad postavil, zřejmě před rokem 1291, Petr Kacsics. Roku

  E.H. podle http://sk.wikipedia.org; Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri r. 2007; http://www.hrady.sk; http://www.zamky.sk, 11.7. 2013

  popis

  Hrad byl vybudován z místního bazaltu (čediče). Nejstarší hrad nebyl velký, rozkládal se na ploše přibližně trojúhelníkového tvaru. Ve špici, mířící na západ k příjezdové cestě, byla postavena mohutná bateriová věž přibližně kruhového půdorysu o průměru 16,5 m (tloušťka zdí více než 3,5 m). Další dvě bašty stály na zbývajících pomyslných hrotech trojúhelníku, přízemím severovýchodní

  E.H. podle Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri r. 2007; http://www.treking.cz; http://www.zamky.sk, 14.7. 2013

  Půdorys místa

  , Čtverečkovaně je vyznačeno renesanční opevnění.
  © Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri r. 2007
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Banskobystrický,  Lučenec  ( LC ),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  OÚ Šiatorská Bukovinka
  985 58 Šiatorská Bukovinka 4
  Tel: +421 47 449 1154
  E-mail: obec@siatbukovinka.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 11298
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=11298
  Uveřejněno: 16.7.2013
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama