turistické
Nejsnadnější přístup je ze vsi Střítež, která leží východně od lokality. Odtud byla vybudována přístupová komunikace pro archeology, kteří při vykopávkách používali i bagr – na leteckých mapách je cesta jasně znatelná. Samotná lokalita byla na podzim roku 2009 značně zarostlá, náletové dřeviny pomalu zarůstají hlavně příkop, ale i jádro hradu.
Ivka, 17.4. 2010
historie
Na vysokém, homolovitém ostrohu, který vybíhá mezi dva potůčky, spojující se pod vsí Bukovem, jsou nepatrné zbytky hradu Bukova či Bukové, jemuž se někdy v pramenech a lidově říká Lísek.
Hrad se poprvé připomíná v r. 1285, kdy Demetrius z Bukové daroval patronátní právo kostela v Olší doubravnickému klášteru. Tehdy již bukovský hrad stál; pravděpodobně tedy vznikl v době vlády Přemysla Otakara II. (1253–1278).
Demetrius byl podle pečeti
…číst dáleKol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 20.4. 2004
První zmínka o hradu je z roku 1285, kdy se po něm píše Demeter z rozrodu Tasovců (měli v erbu černé křídlo). Je zmiňován i o deset let později, ale pak už žádné zprávy o něm či jeho potomcích a ani o hradu nejsou. Podle archeologického průzkumu hrad nebyl obýván od počátku 14. století a pravděpodobně jen nahradil nedaleký Mitrov – jehož jméno je reminiscencí na Demetera a stavebníkem mohl být dědič či manžel dědičky. Důvod jeho opuštění
…číst dáleIvka, 17.4. 2010
popis
Bukov patří k nejstarším moravským panským hradům – podle archeologického a umělecko-historického průzkumu, které v 80. a 90. letech prováděli Z. Kudělka a L. Konečný, byl založen v polovině 13. století a nese známky pozdně románského slohu. Osídlen byl jen krátce, již v počátku 14. století byl opuštěn.
Je to nevelký hrad vejčité dispozice (cca 45 x 28 m) na nepříliš výhodně umístěné ostrožně, která je mírně převyšována terénem od jihovýchodu.
…číst dáleIvka, 17.4. 2010