kaple sv. Anny

Jeseník nad Odrou - Hůrka
Nevysoká obdélná pseudobarokní stavba s mírně odsazeným závěrem ve tvaru plochého segmentu oblouku postavená r. 1851. Podoba kaple ovlivněna dozvuky barokního venkovského tvarosloví. R. 2008 proběhla generální rekonstrukce spojená s obnovou podoby kaple před pol. 20. století. Cenný původní interiér.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kapli
© Jan P. Štěpánek 09/2012
Graficke pismenko Větší pseudobarokní kaple sv. Anny na pravém břehu potoka Teplá uprostřed vsi Hůrka, která je součástí obce Jeseník nad Odrou, byla vystavěna v r. 1851 pro obyvatele rozrůstající se vsi. Její vzhled odkazuje na dožívání navyklého barokního tvarosloví na českém a moravském venkově v 19. století. Na počátku 20. století byla v kapli instalována nová vitrážová okna odkazující na dary jednotlivých zdejších rodin. V 60. letech 20. století byla stavba nevhodně omítnuta břízolitovou omítkou, která byla odstraněna až při generální rekonstrukci v r. 2008. Tehdy získala zpět svou původní podobu a proběhla částečná výměna střechy. Rekonstrukce byla završena v r. 2012 termosanací krovů napadených dřevokazným hmyzem.
Kaple patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité kulturní památky ČR.
© Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz; http://monumnet.npu.cz, 7.3. 2013

  popis

  Kapli tvoří nevysoká obdélná stavba zakončená mírně odsazeným presbyteriem ve tvaru plochého segmentu oblouku. Obě boční fronty prolamuje dvojice vyšších oken zakončených obloukem. Vstupní průčelí prolamují dvojdílná vstupní vrata s půlkruhovým nadsvětlíkem. Štít s pseudobarokním tvaroslovím odděluje od spodní stavby jednoduchá římsa. Původní zdobení fasády plastickými detaily v podobě pilastrů s palmetovými hlavicemi a festony ve štítě a

  © Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz, 7.3. 2013

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Nový Jičín  (NJ)
  Hůrka