úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Katovna

Graficke pismenko Katovnu obýval do roku 1808 (kdy vykonal poslední popravu v Litomyšli), nebo snad až do roku 1810 poslední litomyšlský popravčí, František Jan (Pírek) Hořínek, který se potom pro nedostatek práce odstěhoval do Olomouce (krátce působil v HK), kde nadále vykonával svoje – už ne tak moc krvavé – řemeslo. Přesto však byl jako popravčí i v této „moderní“ době stále člověkem, který si pohled počestného občana nezasloužil. V katovně zanechal takřka všechny katovské a mučící nástroje a opustil město.

 
Graficke pismenko Bez zajímavosti jistě není fakt, že v domě samotném nadále žila rodina Pírků, již bez druhého příjmení Hořínek. Ta prodala v roce 1901 všechny bývalé katovy „krámy“ spolku amatérských umělců, divadelních ochotníků v Litomyšli. Ti však, patrně vědomi si ceny těchto artefaktů, obratem ruky prodali věci po Hořínkovi Městskému muzeu. A že to nebyly maličkosti! Dvě oprátky, dřevěný kříž, který údajně odsouzenci před smrtí líbali a v neposlední řadě skvost v podobě popravčího meče, který na své 110 cm dlouhé čepeli se zakulaceným hrotem nese datum svého vykování, rok 1620, a rytinu se slovem "Renovirt 1687", označující zřejmě datum jeho opravy. Dále pak je na čepeli vyryto slunce, půlměsíc s hvězdou, popravčí kolo zdvižené na „špic“ a ruka s tureckou šavlí vyčnívající z obláčku, patrně symbol katovy ruky, trestající ve jménu spravedlnosti a ne o své vůli.
 
Graficke pismenko Dědicové rodiny Pírkových později prodali katovnu panu Dočkalovi z Litomyšle, v současnosti je v majetku vnučky p. Dočkala, paní Dostálové.

Text: historie
9.1. 2013 - Jaroslav Šefčík, http://www.hrdelnipravo.cz/katovny/litomysl.html