tvrz Ždírec

Pravín, Hradiště
Opevněné sídlo – tvrz nebo malý hrad – bylo postaveno podle archeologických nálezů v období přelomu 13. a 14. století. V písemných pramenech nejsou o této stavbě žádné zmínky, patrně šlo o rodové sídlo zemanů ze Ždírce. Opevněno strmými srázy, valy a příkopy, zachován malý zbytek zdi.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu - bývalý palác
© Ondřej Peterka, 01/2013
Graficke pismenko Místo bývalého hradu (tvrze) je volně přístupné a nachází se v katastrálním území obce Žďár u Staré Paky. Dostanete se k němu od Žďáru buď lesní cestou, nebo delší oklikou. Z Levínské Olešnice je možný přístup přes kopec. Ani v jednom případě se nevyhnete poli, na kterém se v létě pasou krávy.
Ondřej Peterka, 2.1. 2013

  historie

  Pravín, Hradiště
  Podle archeologických nálezů lze určit existenci sídla do období na přelomu 13. a 14 století. V písemných pramenech nejsou o této stavbě žádné zmínky, patrně šlo o rodové sídlo zemanů ze Ždírce.
  E.H. podle Encyklopedie českých tvrzí 3., Jiří Úlovec a kol., Argo 2005, 5.1. 2013

  pověsti

  Tajná chodba
  Říká se, že z Pravína vedla tajná chodba na hrad Levín. Ke vzniku pověsti přispělo přátelství obou rodů. Když na těchto místech dupete, tak duní země.
  , 2.1. 2013

  popis

  Opevněná lokalita – po stavební stránce mezi hradem a tvrzí, hruškovitého tvaru nepřesahující svou velikostí rozlohu 30 m. Východní stranu chrání velmi strmé svahy, šíjový příkop na východě je doplněn na venkovní i vnitřní straně valem. Vnitřní val je značně mohutný. Na místě je patrný jen jeden malý zbytek zdi, vnitřní zástavbu připomíná množství roztroušených kamenů.
  E.H. podle Encyklopedie českých tvrzí 3., Jiří Úlovec a kol., Argo 2005, 5.1. 2013
  Základní informace místa
  ID místa: 11041
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?11041
  Uveřejněno: 19.1.2013
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 31' 41.46"
  E 15° 30' 28.55"
  Země: Česká republika
  Kraj: Liberecký kraj
  Okres:  Semily  (SM)
  Obec: Ždírec
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu