zámek Necpaly

Franklinovský kaštieľ
Pozdně renesanční zámek na horním konci obce, vystavěný s využitím starší gotické kurie. Poprvé zmíněn až v r. 1695 za rodu Justhů. Od nich zámek přešel do rukou rodu Franklinů, kteří jej upravili a modernizovali. Obydlen do 70. let 20. století. Od té doby opuštěn a chátrá.
Hlavn obrzek msta
hlavní jihozápadní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2012

Graficke pismenko Tak zvaný Franklinovský kaštieľ je jeden ze čtyř známých šlechtických sídel v turčianské obci Necpaly na západním úpatí Velké Fatry, jižně od okresního města Martin. Zámek se rozkládá na horním konci obce, na okraji lesa. Jeho bezprostřední okolí je volně přístupné. Vlastní chátrající zámek je proti vstupu řádně zabezpečen.
Jan P. Štěpánek, 3.11. 2012

  historie

  Historie obce je popsána podrobně u necpalského Justovského zámku. Rod Franklinů, jejichž působení je spojeno právě s tímto objektem, získal panství Necpaly na konci 19. století. Prvním příslušníkem tohoto rodu v Necpalech byl Benjamín Franklin. Netypické rodové jméno pochází od slavného amerického politika Benjamina Franklina, jehož byl necpalský Benjamín pravnukem. Zároveň byl i nemanželským synem Dionýsa

  Jan P. Štěpánek s využitím www.necpaly.sk, 3.11. 2012

  popis

  Zámek č.p. 94 je tvořen v jádře původní středověkou gotickou kurií na půdoryse písmene L. Původně zde byl byt správce, později skladiště. Součástí interiérů jsou síň, černá kuchyně, obytné místnosti a komory. V 18. století byl Justhy zámek rozšířen a modernizován. Tehdy byly novým účelům přizpůsobeny i starší interiéry budovy. Posledních úprav se zámek dočkal na přelomu 19. a 20. století za

  Jan P. Štěpánek s využitím www.necpaly.sk, 3.11. 2012


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),