Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Zimní prohlídka

23.11.2015 11:36 Jo_Do
Průvodkyně velmi přátelská a milá, ale bohužel, za 150kč, jsme neviděli prakticky nic!!! Prochodili jsme tmavé a ponuré přízemí s byty služebnictva (brrr, tam bych nechtěl bydlet), nebyli jsme ani na věži a po 40 minutách jsme byli venku.

Proč, proboha živého, za to chtějí plnou cenu 150 kč, když nám neukázali NIC? Chápu, že v zimě nás s mokrými boty nepustí na parkety a koberce, ale proč tedy aspoň nezlevní?

Zimní prohlídka zámku byla bohužel velké předražené zklamání a kdybych věděl co mě čeká, nedal bych za to ani korunu a to jsem tam jel takovou dálku.

sklamanie?

22.8.2012 19:09 livete
Dovolím si aj ja zapojiť sa do diskusie. Hrad Bouzov som navštívila 11.7.2012. Bezpochýb interiér hradu možno považovať za jeden z najkrajších, sú tam nádherné kachlové pece, dlažby, prekrásna rytierska sála, lustre, ale...ale človek nemá pocit uspokojenia, že za svoje peniaze mu naozaj bolo ukázané všetko, čo by chcel vidieť. Prehliadky sú rozdelené do krátkych okruhov a zo sľúbených 40-50 min. trvala naša prehliadka snáď 30 min.
Na prehliadku sme išli s Ohnivcem, výklad bol prispôsobený asi tak 4-ročným deťom, pritom však sa od detí čakalo, že už budú vedieť čítať a písať a vyplnia si papier s úlohami. Nakoniec dostali rytiersky glej bez akéhokoľvek slávnostného obradu, alebo aspoň gesta pasovania. Nielen, že deti neboli spokojné, ale aj dospelí čakali viac. Za polhodinu sme zaplatili 2 dospelé osoby a jedno dieťa 450 Kč a nečudo, že sme boli rozčarovaní. Na zaplatenie ďalšieho okruhu, na ktorý by sme si museli počkať zo dve hodiny sme však nemali už ani najmenšiu chuť. Je to nafigu, keď sa takto kúskujú prehliadky a ani v jednej nevidíte všetko.

Oficiálna web stránka Bouzova je naozaj biedna, nedozviete sa nič ani o histórii, ani o jednotlivých miestnostiach, ani nemá fotogalériu.

A čo sa týka toho fotenia, za tie peniaze, čo tam človek vysype za polhodinku by to malo byť povolené, pretože v tej rýchlosti si sotva môže všetko pozrieť tak, akoby chcel. Je pravda, že na Karlštejne vám tiež nedovolia fotiť, čo je však úplne smiešne, lebo tam ani niet čo fotiť a dokonca tam sprievodkyne zamkýnajú miestnosti, hoci tam zhola nie je čo odniesť. Miestnosti, ktorými sa prechádza sú väčšinou prázdne, prípadne sú tam nejaké vetché truhlice, alebo nejaká sklenená vitrínka. Vy čo pracujete v Bouzove, zoberte si radšej príklad zo zámku v Opočne, tam je dovolené fotiť bez blesku a človek odchádza spokojný, takisto je dovolené fotiť aj napr. v berlínskom Pergamonskom múzeu a tam sú exponáty snáď nevyčísliteľnej hodnoty, múzeum ich však predstavuje tak, aby si ich človek mohol podrobne preštudovať.

spokojenost:)

19.8.2011 19:19 elis
tenhle tyden jsme tu byli s pritelem..vsechno bylo fajny.hrad krasnej,vevnitr taky a pruvodce- mladej kluk taky v poho.asi se kouknu znova na fantagiru:)

Vstupní brána

29.7.2010 15:39 Edík
Obrázek " vstupní brána do jádra" z 10/2004 má na půdorysu areálu hradu zřejmě chybně označenou orientaci.V místě označení žádná brána na hradě není , ale nádvoří volně navazuje na přemostění příkopu do jádra.

29.7.2010 16:45 Pavel Zany Komárek, korektor
děkujeme za upozornění, opraveno. redakce

Užasný hrad

22.9.2009 17:19 Gabriela
Je to vážně nejhrásnější hrad na Moravě. A abych se přiznala, je mím velkým snem být jeho průvodkyní. Ale kdo ví, jestli se to někdy splní či ne. Historii mám vážně ráda a k tomu hrady a zámky bezpochyby patří. Takže Vás "průvodce" moc chválím za krásnou hodinou prohlídku hradu. Chtěla bych být jednou jako vy. Máte můj obdiv :-).

11.12.2009 00:57 Jan V.
Pokud mám volit mezi Bouzovem (stavbou z 20. století a jakýmkoli jiným českým hradem, mají všechny ostatní větší výpovědní hodnotu o historii jako takové). Bouzov je skutečně krásný hrad, ale vydávat ho za středověký je poněkud odvážné...

Pro nás ten NEJ... hrad

17.3.2009 10:43 Petra a Mario Neumann
Již jako malinkou mě sem naši brávali na krásný výlety a já pořád říkala, že se tady jednou budu vdávat. Po letech jsem si svůj sen splnila - byl to pro nás všechny pohádkový zážitek, na který nikdo nezapomene!!! Tímto patří naše díky vedení hradu a všem zaměstnancům, kteří dělají svou práci na jedničku! Pro nás je to ten nejkrásnější hrad světa! A ta krajina kolem, vše bezkonkurenční!!!

Co dodat

30.8.2008 21:21 Jan Novák
Také jsem se sem vydal. Na pokladně měli k dispozici pouze tři okruhy.
Jak se staví hrad, Hrad Bouzov, Hrad se představuje.
Když jsem se ptal, zda-li je možné jít na věž, bylo mi řečeno, že není otevřena a to samé mi řekli i o okruhu šlechtitských prostor.
Nakonec mne hrad dosti zklamal očekával jsem od něho více.

Bouzov

16.7.2008 23:11 Blanka
Bouzov jsem navštívila již 10x a byla jsem vždy nadšená. Hlavně z poslední , jubilejní, 10. \"návštěvy\" před několika týdny, když jsme si hrad vybrali pro náš den D. Nemělo to chybu, turisté byli ohleduplní, zaměstnanci hradu se o nás starali na jedničku, svatebčané (hlavně ti zdaleka, kteří znají Bouzov jen z pohádek) byli nadšeni. Takže už se těším na další 11. návštěvu, kdy plánujeme v srpnu navštívit všechny trasy.

ZKLAMANÍ

16.7.2008 17:35 AVCV
Hrad Bouzov dobře znám, několikrát jsem tam byla na prohlídce a ty se mi moc líbily stejně jako celý hrad. Dnes jsme se s přítelem rozhodli, že si uděláme výlet na Bouzov, protože jsem našla na stránkách hradu Bouzova nové dvě trasy, které jsme ještě neviděli. Na vstupní bráně byly vypsané všechny trasy jako na internetu, ale když jsem si na ně chtěla koupit vstupenku, paní u pokladny mi řekla, že trasy Po stopách majitelů a Jak se staví středověký hrad ještě nefungují, že se teprve připravují. Když jsem jí řekla, proč to mají tedy na internetu i na bráně, řekla mi, že to tam prostě napsali, i když toty trasy teprve chystají. Úžasná logika. Takže místo krásného nového zážitku jsme odjížděli hodně naštvaní a zklamaní. Vedení hradu si zřejmě dělá z lidí srandu a řeklo si, že když už sem lidi přijedou, tak si stejně koupí vstupenku na nějakou jinou trasu. Nikde jinde jsem se s něčím podobným nesetkala. Jezdíme často po památkách v celé republice a vždy si na stránkách zjistím trasy a podobné informace, abych věděla, co všechno daný objekt nabízí. Navíc ty bouzovské stránky jsou celkem chudé, nejsou zde ani rozepsané trasy, co všechno obsahují. Dost mě to mrzí, protože Bouzov vždy patřil mezi mé favority.

bouzov

15.7.2008 12:00 vozub
Jak správně píší na stránkách http://www.hrad-bouzov.cz je tato stavba "představa mohutného středověkého sídla" postavená před sto lety. Větší historickou hodnotu mají umělecká díla v interiérech. O míře přestavby svědčí fotka na http://www.vilemwalter.cz/hrady/fotky.htm

prhlídka hradu

2.6.2008 14:51 martin
Hrad sám o sobě je moc hezký.Moje sobotní prohlídka měla jen pár chyb na hrad jsme přijeli okolo třetí hodiny a chtěli jsme jít na jinou trasu než na krátkou (jelikož před pár lety jsme tu už byli) i když podle rozpisu měla jít poslední prohlídka na dlouhou trasu až v 16:30 znuděný mladík u pokladny nám sdělil že prostě žádná jiná trasa než krátká již nejde.No dobře co se dalo dělat ale z 40-50 minutové prohlídky se nakonec vyklubala prohlídka na 35 minut. Průvodkyně nemluvila špatně ale brala výklad a celu prohldku velmi rychle

krásný Hrad

7.3.2008 09:05 HN
Hrad s velkým H. To vidí každý, s průvodcem i bez průvodců.

9.8.2009 22:33 keno
hrad velký, s velkým historickým potenciálem,jinak ale je jedním z nejmladších u nás :-), ta přestavba je tak 80% toho co uvidíte:-)

na Bouzově

25.9.2007 17:39 M.
Navštívila jsem Bouzov tuto neděli a byla jsem celkem zklamaná. Nevím, jak je to s těmi průvodci a vedením, nicméně slečna průvodkyně byla značně nudná. Svým výkladem rozhodně nezaujala, spíš uspávala a věty nějak podivně "sekala". Hlasem klesala urpostřed věty, jak se jí líbilo, takže z toho člověk měl jen to, co viděl sám. Jsem také průvodkyně a snažím se lidi zaujmout a hlavně pobavit, protože každému je jasné, že sylabus je nudný. Je potřeba si přidat nějakou zajímavost, možná něco tršku přibarvit, aby se lidi aspoň zasmáli. Přiznejme si, koho baví hodinu poslouchat nudný plky o hradě. Na Bouzově ovšem jediný vtípek byl ten, že v kašně našli údajně kromě historických předmětů fotoaparáty, brýle a zubní protézu.Možná jsem měla smůlu na průvodce a možná na tom s tím přesným dodržením sylabu bude něco pravdy. Prostě nuda. Ale jnak je hrad sám o sobě moc pěkný.

17.8.2008 20:57 Princezna Fantaghiro
mozna vam muze syllabus pripadat nudny a hodinova prohlidka plna nudnych plku...Ja osobne si radsi poslechnu nudny plky, ktery se zakladaji na pravde nez pohadky z fantazie pruvodce.
Ps.: Ty zuby se tam opravdu nasly.

16.1.2008 14:32 xxx
Pokud teda pruvodkyne jste, tak byste mela vedet, ze na Bouzove neni kasna, ale je tam hluboka studna:)

Oficiální stránky

25.8.2007 11:40 Standa
Ofi-stránky bohužel nefungují, jinak bych se rád pokochal...

25.8.2007 17:59 Pavel Zany Komárek, korektor
stránky normálně fungují, asi to byla nějaká chvilková indispozice.
redakce

"Rehabiltiace" Bouzova :-)

17.5.2007 12:26 LencaBeny@seznam.cz
Přeju pěkný den:-) Jsem velkým milovníkem českých památek, a proto mě velmi zaujaly tyto stránky.Shodou okolností jsem i průvodkyně...a ještě jedna náhoda...na Bouzově :-) Ráda bych reagovala na předchozí dva odkazy, protože s nimi nesouhlasím.Na Bouzově provázím od roku 2005 a nemyslím si, že by zdejší průvodci byli \"nuceni drmolit výklad jak kolovrátek, za jakoukoliv odchylku od textu byli seřváni a vedení bylo přesvědčeno, že tak vychovává profesionály\". Je samožejmé, že každý průvodce se musí držet průvodcovského textu, nesmí si vymýšlet a říkat věci, které nemá ověřené. Ale v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ není výklad bouzovského průvodce stejný pro všechny skupiny lidí. Je přece logické, že výklad skupině důchodců se bude trochu lišit od výkladu skupiny dětí z mateřské školky.Tohle vám potvrdí průvodce z každé památky...Další věc: na Bouzově provází místní i lidi z velké dálky - mám tu kamarády třeba z Ostravy.Minimální věk průvodce je 18, takže tu provází středoškoláci a zejména vysokoškoláci.Pokud jste se zde setkali s někým mladším nebo se vám zdálo, že není text průvodce zcela profesionální, vězte, že se jednalo zřejmě o praktikanta...a ruku na srdce, milí kritikové: Každý přece nějak začíná! Dokážete si představit, že byste se v 16 postavili před 50 členou skupinu? Ještě vás stále neopustilo sebevědomí?...Tak to teda klobouk dolů :-) Já osobně mám zkušenosti s průvodci v srpnu a jsou ty lidé, kteří tuto práci nedělají jen jako brigádu, ale k hradu mají velký vztah...Vadí vám, že si tu nemůžete nic vyfotit?A tuto zkušenost máte jen z Bouzova? Zkuste si třeba něco vyfotit na Karlštejně...Navíc striktní zákazu focení není výmyslem správy hradu, ale bezpečnostním opatřením nařízeným z památkového ústavu.A právě proto jsou tu leporela, brožurky, knížky, fotky...Máte pocit, že vám výklad průvodce nestačil? Chcete vědět něco dalšího? Jen pro vás je tu přece průvodce, aby vám odpověděl na různé dotazy...A pokud nebude vědět - není přece pochodující encyklopedie! Nebo by vám bylo milejší, kdyby si něco vymyslel, co by nebyla pravda, jen, aby vám odpověděl? Soboty jsou dnem, kdy se svatební obřady konají nejen v kostelích a na radnicích, ale pro romatické duše i na hradech a zámcích.A není to jen Bouzov, který v tuto dobu zavírá některé části hradního paláce kvůli svatbám.Ale pozor!!!! Pro návštěvníky nepřístupné jsou jen 4 místnosti, ostatní prostory včetně věže jsou zpřístupněné! A navíc je tato mimořádná svatební trasa i levnější. Ale děkuji za velkou chválu hradních inteiérů a architektury, tu si Bouzov opravdu zaslouží :-) A nejen díky klasickým prohlídkám - jsou tu pro děti i zpívané pohádkové, na podzim strašidelné...a samozřejmě další akce :-) Tak co - vyvrátila jsem vám aspoň trochu špatný dojem o tomto romantickém hradě, na kterém si připadáte jako v pohádce? :-) Pokud ano, podívejte se na www.hrad-bouzov.cz a určitě dojeďte, nebude rozhodně litovat :-)

4.5.2008 18:33 bára
Díky, díky, díky.Miluji Pernštejn, když jsem viděla diskuzi tam, je to stejná katastrofa jako tady. Řeší se tam úplně stejné prkotiny. Hrad zavřený kvůli svatbě, atd atd atd... Sakra lidi přestaňte být takový hnusní sobci a uvědomte si, že i průvodce je jen člověk!!!!!!!!

Průvodci

2.4.2007 11:38 Jitka
Souhlasím, shodou okolností jsem tam loňský květen dělala průvodkyni a nutili nás to drmolit jak kolovrátek. Za jakoukoliv odchylku od textu nás seřvali a jsou přesvědčeni, že vychovávají profesionály a že výklad je ke všeobecné spokojenosti:-) Bohužel, jiné to asi hned tak nebude...

29.7.2009 09:44 petka
Na Bouzově jsem byla včera a musím bohužel říci,že mě nijak moc nenadchl...A taky věřím, že slečna průvodkyně se musela naučit fakt těžký text, sama vím jaké to je, taky provázím na jednom z moravských hradů, ale i když je určitě lepší říkat více faktů, mělo by se to říkat se zájmem a ne tím způsobem, jako by návštěvníci slečnu značně otravovali svou přítomností. Když si takovou brigádu vybrala, měla by ji dělat se zájmem a ne celá unuděná.

21.8.2006 00:00
Letos jsem navštívil tento krásný pohádkový hrad, byl jsem doslova okouzlen vzhledem hradu, uvnitř bohatý interiér, plno krásných věcí k vidění:) ale tim to končí! Průvodci na hradě jsou (nebo alespoň mně připadají) jako brigádnici s okolí Bouzova, protože jejich věk bych odhadoval v rozmezí tak 18 - 20 let, a jejich výklad je naučen přesně jak z knihy! Nic navíc se tu nedozvíte! Fotit na tomto
hradu je zakazáno, takže si odtud odnesete tak akorád pár vzpomínek v hlavě a možná nějaké to leporelo! Další mínus! nikdy nejezděte na tento hrad v sobotu, kdy se nekonají žádné hradní akce! V sobotu se tu totiž vždy a pravidelně celý den konají svatební obřady a to až do 17hodiny! to znamená zkrácené a ochuzené prohlídky hradu! Jinak fakt nadherný hrad plný krásných exponátů k vidění než na jiných hradech! ale není se čemu divit, když byl rekonstruován a znova skoro celý postaven teprve před více než 100 lety:-). Já se určitě na Bouzov vrátím! ale né v sobotu, kdy neprobíhají žádné hradní akce:-)

20.10.2009 23:34 Jiří Doupal
Bohužel, na Bouzově jsem byl několikrát. Ač byli průvodci různého věku i pohlaví, text je prostě stejný a téměř nikdy průvodce nezná odpověď na otázku položenou návštěvníkem (i když připouštím, že nejde vědět všechno). Průvodce dělám již několik let, ale ve vlastním zájmu se u nás průvodci snaží něco nového o historii zjistit a předat to návštěvníkům. Průvodcem musí být člověk z osobního přesvědčení, nikoliv pro peníze. A řekněme si upřímně: Bouzov je taková malá továrna na turisty z počátku 20. století. Díky celé řadě pohádek má hrad vytvořené dobré jméno a na kvalitu výkladu se nehledí.

17.7.2002 00:00
Bouzov je překrásnou dominantou okolního kraje, rozhodně patří k moravským perlám.
Letos jsem ho navštívil již dvakrát a můj úžas nebral konce. Mimo známé pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci se tu natačeli i jiné pohádky. V okolí doporučuji navštívit lovecký zámek Úsov a nedaleké Javořičské Jeskyně (Javoříčko ve II. sv. válce vypleněno nacisty).

12.10.2001 00:00
O erbu pánů z Bouzova
Byli tři bratři, junáci ztepilí, rytířských mravů, a ti sloužili jednomu knížeti věrně a oddaně. Kamkoli pán jel, vzal je s sebou, ať to bylo na hony či na hostiny, do pole válečného či k zápasům. Všude svému pánu jen ke cti byli, všude si opravdu rytířsky vedli a tím sobě lásku ostatních a slávu získávali.
Ale ten, kdo má mnoho slávy, má i mnoho závisti a závistníků škodlivých. A tak se vedlo i spanilým junákům. Nejen přízeň pánova, ale i jejich vybrané způsoby byly mnohým solí v očích.
A když tak zase jednou se svým pánem vyjeli a oře jeho bujaré a krásné pevnou rukou krotili, člověk jeden, zlý a nenávistný, který duši svou čertu zapsal a kouzla od nich strojiti uměl, očima svýma zlýma na koně jejich pohleděl i na oře družiny knížecí a všem učaroval. Krev se jim v těle zpěnila a zkazila a nemoc zlá na všechny přišla.
Zarmoutili se sokolové švarní nad nemocí miláčků svých. Ale jako praví rytíři, rozumějící všemu, co k pravému rytířství náleží, uměli i svým koním pomoci. Vyňali pušťadla ze svých toreb a svým nemocným ořům krev vypustili.
Mezi všemi členy družiny nastala chvíle dojemného napětí. Každý očekával, co se stane. Koně padli slabostí k zemi a leželi bez hnutí. Ale jen nakrátko. Po chvíli opět vyskočili, vesele zařechtali a byli zase zdrávi. Tím povzbuzeni i ostatní členové družiny knížecí, vytáhli pušťadla ze svých toreb a provedli léčebný zákrok na všech koních. I jim se vedlo stejně dobře.
Radost všech byla veliká. Kníže, který již viděl velikou škodu na svých koních, byl potěšen nejvíce. Aby se svým junákům odvděčil, dary hojnými je obdaroval a jejich rytířské štíty jim třemi pušťadly v jedno spojenými ozdobiti kázal. A oni, majíce na mysli zármutek svého pána, který mu ztrátou koní povstati mohl, pušťadla barvy černé na štíty své si zasaditi dali. Znamení toto pak "znamení hříče" nazývali.
Potomci jejich žili na Moravě a členy slavnými a hodnými rodu svého se chlubili. Zvali se Bítovští ze Slavíkovic. Jeden čas na pevném hradu Bouzově seděli.

(Pověst převzata z knihy M. Strouhala: Báje a pověsti, 1944, Společenská knihtiskárna v Lošticích)
OOO