Goticko-renesanční stavba, jejíž výstavba proběhla v první pol. 14. stol. Věž přistavěna v 15. stol. a zvýšena v 17. stol. Kostel obklopen hřbitovem dodnes funkčním. Na stěně u kazatelny náhrobní deska z poč. 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích
Pohled na kostel od jihu.
© Pavel Vítek 09/2010

Graficke pismenko Obec Uhřice se nachází 13 km severozápadně od Kyjova a 14 km jižně od Slavkova u Brna. Leží pod silnicí č. 54, vedoucí ze Slavkova přes Kyjov do Veselí nad Moravou. Kostel sv. Jana Křtitele leží na malé vyvýšenině na západním okraji obce, obklopený hřbitovem.
Pavel Vítek, 7.3. 2012

  historie

  Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích je goticko-renesanční stavba s cyrilometodějskou tradicí, podle které byl založen na místě, kde věrozvěstové kázali. Výstavba kostela je řazena do 1. poloviny 14. století. Archivní prameny se zmiňují o kostele sv. Jana Křtitele v Uhřicích až v roce 1351.
  Pavel Vítek, 7.3. 2012

  popis

  Uhřický kostel sv. Jana Křtitele je krásnou, historicky cennou sakrální stavbou, nejstarší v regionu. Styl lidového baroka se projevil na oltáři a na kůru. V 15. století byla ke kostelu přistavěna kamenná věž se střílnami, které měly asi obrannou funkci. V 17. století došlo ke zvýšení věže cihlovou nástavbou. V této podobě přetrvala do dnešní doby. Asi uprostřed kostelní lodi je pohřben majitel uhřického panství Kryštof Jager, který skonal r.

  Pavel Vítek, 7.3. 2012


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Uhřice