Omlouváme se, provoz serveru Hrady.cz je z důvodu vnitřních chyb omezen. Na chyby nebo omezení narazíte na různých stránkách.

Bašta - původní hrad, nebo předsunutá bašta?

Graficke pismenko Kousek od hradu Boskovice se nachází místo s dobře zřetelnými terénními náznaky, bohužel u rozcestníku ani nikde jinde není ukazatel, nebo cokoliv co by k němu návštěvníky zavedlo. Po stanutí na vrcholku jádra i laik vidí velikost objektu, rozhodně toto místo stojí za pár kroků do kopce. Popis místa viz heslo "Boskovice - Bašta".

 
Graficke pismenko Názory odborníků se různí - někteří míní, že jde o původní sídlo pánů z Boskovic (doba založení mezi 11. a 13. stoletím), další mají za to, že zde byla vybudována ve 13. - 15. století předsunutá bašta hradu. Každopádně, funkci bašty plnilo toto místo tak i tak - několikrát bylo v bojích pobořeno a poté opraveno, definitivně bylo r. 1707 rozmetáno střelným prachem.

Text: historie
11.9. 2011 - Ron Kadlec, doplněno redakcí podle Roman Řezáč - Boskovice - Bašta

tianDe Praha

O založení hradu Boskovice

Za dávných časů sídlil na brněnském hradě kníže, který byl veliký milovník honů a rytířských turnajů. Často vyjížděl s celou družinou za štěkotu honicích psů a křiku pacholků daleko do okolních lesů. Lesy tehdy bývaly velmi hluboké, jen málokde bylo vidět malou osadu. Člověka nebylo možno spatřit an…
pověsti - WEB Boskovan
Po Boskovicích se psal jeden z nejvýznamnějších moravských panských rodů, který měl v erbu sedmizubý stříbrný hřeben v červeném poli. O vzniku hradu i domnělém praotci rodiny Boskoviců existuje pověst, zachycená již Bartolomějem Paprockým z Hlohol v Zrcadle slavného markrabství moravského z r. 1593…
historie - Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu