Komentáře, diskuse

Vložit nový komentář
reagovat, odpovědět6.3.2014 14:58 Dušan D.
využití zámku
Vzhledem k tomu,že mi není lhostejný osud žádného pánského sídla,ať je to hrad,zámek či tvrz,zajel jsem se tento týden na zámek v Račicích podívat,a to především v souvislosti s jeho využitím.Měl jsem asi hodinovou diskusi s p.ředitelkou,která mě velice ochotně přijala.Podíval jsem si do vnitřních prostorů zámku.Spousta z nich jsou velmi vkusně zrestaurovány či opraveny či jak to nazvat. Troufám si tvrdit,že opravy sesouladily historický vzhled s účelnosti.Stejně tak na mě působí i vnější \" kabát\", a to včetně třech věží /tady snad chybí dokončit už jen \"několik metrů\"/ A vůbec jsem neměl dojem,že by se snad žáci učili v nevyhovujících podmínkách. Samozřejmě,že spousta věci čeká na svoji opravu,nebo přesněji na svoje \"peníze\". A tady bych to přírovnal k jízdě po kruhovém objezdu. A hlavně-nikde není jistota,že změna majitele povede k lepšímu. A vím o čem mluvím,či vlastně píšu. Mám na Moravě navštívených tolik zámků,hradů a tvrzí jako možná nikdo.Jsou zámky v soukromých rukou,které jsou nádherně opravené,ale dovnitř se už nedostane nikdo,a v mnoha případech neuvidíte nic ani přes bránu.Ale budiž,je to soukromé sídlo. Z mnoha zámků soukromý sektor vytvořil hospody a restaurace.U těchto komerčních sídel o historickém významu a vzhledu většinou nelze mluvit.Nejhorší skupinou jsou zámky soukromníků,které postupně mizí z \"povrcgu zemského\".A takových jetaké dost.Tak to teda radši \"hlasuji\" za zachování školy,pokud je ve vedení schopná osoba.A troufám si tvrdit,že zmíněná p.ředitelka tou osobou je. Nicméně-ty diskutéry,kterým je škola na Račickém zámku \"trnem v oku\" můžu uklidnit. Dle sdělení p.ředitelky se škola v dohledné době musí \"odklidit\". A opravdu až čas ukáže zdalipak to je dobře nebo ne.
PS. Absolutně si neosvojuji \"patent\" na nejspravnější názor,a absolutně nezhazuji názory lidí tady na diskusi.
reagovat, odpovědět26.10.2007 11:39 Milan Náplava
Původní hrad
Neuvěřitelné jak mnozí statečně přepisují chybnou literaturu! Zaplaťpánbů za předposlední komentář. Já sám jsem si dal toto léto práci a lozil po ostrohu naproti Černovu kam někteří autoři tento původní hrad lokalizují. Nic jsem nenašel. O drobných, pravěkých, opevněních včetně středověkých obléhacích ležení u Račic se zmiňuje článek Ervína Černého "Méně známá a neznámá opevnění na jižním okraji Drahanské vrchoviny v úseku mezi Pozořicemi a Pustiměří" uveřejněný ve Vlastivědném věstníku moravském 1/1992, str. 23 - 33 (zmínky o okolí račického zámku str. 27 - 29).
reagovat, odpovědět26.5.2007 16:08 Magnus Rosenberg
Račice
Myslím si, že by zámek neměl být využíván k takovým účelům jako nyní. Zaslouží si status památky se vším, co k tomu patří...Bohatá historie, podzemí, lidské příběhy viz. kronika Račic atd. atd. Škola může být kdekoliv, navíc si myslím, že studenti s handicapem nemají své podmínky, jaké by tito žáci měli mít, pokud se jejich komfort bude zlepšovat , tak dále na úkor ZÁMKU. Nynější \"lehounké\" rekonstrukce zdá se mi nejsou odbornou a citlivou prací - okna, fasáda. Proč je např. zasypané podzemí u zámku odpadky ? Rod Braidů pečoval o zámek S ÚCTOU a za majitele jen kvetl...něměli bychom jít v jeho stopách ???? Děkuji za reakci....
reagovat, odpovědět27.12.2013 17:56 Rosenberg J
Kdo je Magnus Rosenberg ?
reagovat, odpovědět4.3.2011 11:34 Vladimír
Mám takový dojem pánové, že nevíte o čem mluvíte. Nejdříve si zjistěte pravdivé informace a pak se vyjadřujte k zámku.
reagovat, odpovědět6.3.2010 13:59 Mira
Naprosto souhlasím, zámek v račicích se už uplně rozpadá, podzemí se pozvolna zasypává a nikdo s tím nic nedělá. Až to spadne, tak všichni budou říkat jaká je to škoda, ale teď když se s tím ještě něco dá dělat nikdo nic nedělá. Zámek musí změnit majitele, cigáni se pudó učit jinam a může se začít s opravama. Kdo je momentálně vlastníkem zámku?
reagovat, odpovědět9.10.2006 10:00 Jan Celý
K historii Račic
K nejstarším dějinám hradu Račice se váží mnohé nepřesnosti v jeho lokalizaci, kterou různí autoři publikací umísťovali na jiná místa v okolí. Tyto zachovalé reliéfní zbytky příkopů však byly shledány jako zbytky obléhacích valů z různých tažení, kdy byly Račice obléhány (1312, husitské války). Lokalita nad potokem Podomnicí, kde je též "původní" hrad Račice mylně umísťován, je ve skutečnosti kelstkým hradiskem Černov. Současní badatelé a historici se shodují, že původní hrad stál na stejném místě, kde je nyní zámek.
Zavřít reklamu