Pondělí, 18. leden 2021. Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Dvůr, původně zvaný Pidíkův, se nachází západně od krumlovského zámku. Původně patřil zřejmě drobnému zemanovi, roku 1423 snad vypálen. Současná podoba výsledkem pozdně barokní přestavby po roce 1750, kdy byla východní část změněna na letohrádek. Dnes v soukromém majetku, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od východu
© Ivan Grisa 10/2011

Kvítkův (Pidíkův) dvůr v Českém Krumlově

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě jako sídlo leníka krumlovských pánů někdy ve 13.–14. století. Roku 1423 při husitském obléhání města měl být vypálen.
Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750 za Teresie von Schwarzenberg (rozené Liechtenstein). Tehdy bylo východní křídlo přestavěno na letohrádek, jehož interier vyzdobil freskami František Jakub Prokyš (autor výmalby Maškarního sálu na zámku).
Po roce 1947 ve správě státního statku, která ho přivedla na pokraj zániku. V současné době provádí soukromý majitel postupně nezbytné opravy, objekt je však nepřístupný. Majitel dosáhl i odklonění turistické značky do Kájova, takže je omezena i možnost pouhého přístupu k objektu.
Ivan Grisa, dle http://www.ckrumlov.info/docs/cz/region_histor_tvrkvd.xml, 26.11. 2011

  historie

  Kvítkův dvůr sloužil od středověku k zásobování krumlovského zámku zemědělskými produkty. Velkou změnu prodělal v době vlády uměnímilovného krumlovského vévody Josefa Adama ze Schwarzenbergu, který ho v r. 1750 daroval jako letní sídlo své manželce Marii Terezii, roz. princezně z Liechtensteina (údajně jedna z nejkrásnějších žen té doby). Kněžna nechala dvůr, nazývaný od té doby Favoritní, spojit

  Bellaria,Fr.J.Prokyš,kolekt.aut,nakl.Foto Mida,Č.B.2008, Jaroslav Špiroch , 29.9. 2014

  popis

  Plán přestavby Kvítkova dvora v r. 1750 vypracoval knížecí stavitel Josef Joan Fortiny. Východní křídlo dvora (letohrádek) je přízemní stavení o dvou dílech po stranách vjezdu. Má mansardové střechy a průčelí zdobené červeným, bíle spárovaným kvádrováním. Pokoje vyzdobil freskami malíř František Jakub Prokyš. Nejhezčí je výzdoba hlavního sálu, tzv. kabinetu kněžny Marie Terezie, z r. 1757. Sál pojal

  Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Čechy, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1986, Bellaria,Fr.J.Prokyš,kolekt.aut.,nakl. Foto Mida,Č.B.2008, Jaroslav Špiroch, 29.9. 2014


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  MUDr. Jiří Faltus
  Kvítkův dvůr 211
  381 01 Český Krumlov - Latrán
  Základní informace místa
  ID místa: 10511
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=10511
  Uveřejněno: 9.1.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama