Soubor kostela, sborového sálu a fary byl podle projektu Otto Bartninga postaven v letech 1911–12 na západním okraji města. Po roce 1945 jej převzala Českobratrská církev evangelická, areál chátral až do přelomu tisíciletí, kdy začaly nutné opravy.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 07/2011

Graficke pismenko Evangelický areál se nachází na vyvýšenině západně od novoměstského nádraží (trať Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem) v Blahoslavově ulici. Interiér kostela je přístupný při bohoslužbách, které se konají o nědělích od 10.00.
Ivan Grisa, 21.6. 2011

  historie

  Evangelický kostel v Novém Městě pod Smrkem
  Soubor kostela, fary a sborového sálu je koncipován jako takzvaný Lutherův hrad (Lutherburg). V Čechách je tato kompozice výjimečná, podstatně častěji se vyskytuje v sousedním Německu. Odtud pocházel i projektant novoměstského areálu, Berlíňan Otto Bartning (1883–1959). V období 30. 3. 1911 – 11. 8. 1912 podle jeho projektu postavila frýdlantská firma Rudolfa Hampla na poli západně od města sídlo tehdejší kazatelské stanice Německé evangelické

  Ivan Grisa, dle Zdeněk R. Nešpor: Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska, Kalich 2009, 21.6. 2011
  Otto Bartning (12. 4. 1883 – 20. 2. 1959)
  Pozdější významný projektant evangelických církevních staveb ve střední a východní Evropě se narodil v Karlsruhe. Po maturitě na tamním gymnasiu odešel studovat Vysokou školu technickou v berlínském Charlottenburgu. Po mnohaměsíční cestě kolem světa se začal živit jako architekt na volné noze, i když nikdy formálně nedokončil studia. Jeho prvním realisovaným projektem je evangelický kostel ve štýrském Peggau, do vypuknutí války stihl zejména v

  Ivan Grisa, dle http://de.wikipedia.org/wiki/Otto_Bartning, 21.6. 2011


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Nové Město pod Smrkem
  OOO