Neděle, 17. leden 2021. Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Kostel u křižovatky cest na severozápadním okraji vsi, byl postaven v r. 1740 až 1744. Jeho vzhled změnila pseudorománská úprava v 19. století. Kostel je postižen statickými poruchami a je zatím jen provizorně zajištěn před dalším chátráním.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Jaroslav Valečka, 05/2011

Kostel na západním okraji obce byl postaven v letech 1740 až 1744 na paměť odeznění morové nákazy. Stavbu financovali zdejší osadníci. V padesátých letech 19. století byl podle návrhu stavebního ředitele Křivoklátu J. Jirusche pseudorománsky upraven do dnešní podoby. Stavba je orientovaná, s odsazeným obdélným presbytářem na východě. Nad západním průčelím se tyčí jednopatrová věž. Západní průčelí i východní stěna presbytáře vrcholí trojúhelníkovými štíty. Stěny kostela jsou členěny lisenami, pod římsou obíhá obloučkový vlys. Vchod v západním průčelí pod věží je ohraničen polosloupy, nad nimi je tympanon. Do lodi jsou prolomena vysoká, sdružená okna, půlkruhovitě zakončená. Presbytář má jedno vysoké, rovněž půlkruhem zakončené okno. Loď je zaklenuta křížovou klenbou, presbytář a strop nad kruchtou klenbou valenou. Vnitřní zařízení tvořil hlavně ...
Jaroslav Valečka , 17.5. 2011


    Vložit do oblíbených
    Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Mutějovice

    Místa v okolí

    Základní informace místa
    ID místa: 10054
    Typ místa: sakrální památky
    Podkategorie: kostel, chrám
    Stav místa: chátrající
    Přístupnost: nepřístupno
    Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=10054
    Uveřejněno: 3.6.2011
    Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
    Upravit, vložit informace

    Články

    Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

    Cestování

    Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

    Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

    Reklamní sdělení

    Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

    Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

    Zajímavosti

    Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

    Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

    Hrady a zámky

    Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

    Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

    Hrady a zámky

    Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

    Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

    Hrady a zámky

    Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

    reklama