Hlavní obrázek místa
Relikty valů - stav po tisíciletém působení přírody (a hlavně člověka).
© Petr Turyna 08/2006
Na mimo hřeben Brd výrazně vystupujícím Plešivci (nad pravým břehem Litavky) objevte velmi rozsáhlé a tajuplné hradiště, hrazené dvojicí mohutných valů. Ač se z nich do dnešních dob dochovalo jen mírné vlnění terénu v jejich průběhu, toto sídlo z doby kultury knovízské (10.-12. stol. př. n. l.) vás dozajista osloví. Jedná se o jedno z největších hradišť v pravěkých Čechách. Dovedou vás sem značené turistické trasy, pro lidi pohybově omezené je zde dokonce i možnost dopravdy autem. Z hradiště je krásný výhled na vojenský prostor v jihozápadní části Brd. Od Čertovy kazatelny vám ještě doporučím zavítat pár set metrů severněji do prostoru mezi rozevírající se nůžky červené a zelené značky KČT. V tomto prostoru se v lese nacházejí stovky jakýchsi mohylek, prazvláštně nahromaděných kamenů. Jsou velmi natěsno, některé očividně v nedávné době rozhrabané. Víte o nich někdo více?
Mass, Turyna Petr, 17.7. 2003
pověsti

Na vratech

Na Plešivci a Komorsku sídlili kdysi obři. Plešivecký obr unesl komorskému dceru, a proto mezi nimi došlo k válce. Dcera komorského obra se však vrhla mezi voje a oba obry usmířila. Místu, odkud se obě usmířené strany vrátily do svých domovů, se říká Na vratech.

17.7. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa

plán hradiště
© K. Motyková (in kol.: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Jince
 Ostrý
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Lochovice
 mariánský sloup
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Jiljí
 Otmíče
 Hořovice
 Tihava
 židovský hřbitov
 Hořovice
 Libomyšl
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Studený vrch
 Viereckschanze
 Neumětely
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboš
 Památník padlým
 Osov
 Valdek
 kaple
 Buková u Příbramě
 Pičín
 Hradec
 Drahlín
 kostel sv. Mikuláše
 Zálužský hrad
 Komárov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Suchomasty
 Záhorsko
 muzeum Výtopna Zdice
 sladovna
 Tmaň
 Všeradice
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Žebrák
 Točník
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 Bacín
 Koněpruské jeskyně
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Třenická hora
 Doubravka
 Popovice
 Obora
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 Dlouhá Lhota
 dub sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Čertův most
 židovský hřbitov
 synagoga
 Králův Dvůr
 Liteň
 kostel sv. Václava
 kříž sv. Ivana
 Korno
 Svinaře
 Tetín
 Řebřík
 Chlukov
 jeskyně Nad Kačákem
 Tři Trubky
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
Základní informace místa
ID místa: 1569
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama