Dvoudílné raně středověké hradiště o rozloze cca 30 ha z druhé poloviny 9. století. Je přisuzováno slavníkovskému rodu Charvátů, v 10. stol. jej ovládli Přemyslovci. Zaniklo pravděpodobně na počátku 12. stol.
Hlavní obrázek místa
cesta protínající val v severozápadním rohu hradiště
© Milan Caha 04/2008
Hradiště leží na východním okraji Mlázovického chlumu. Jeho převážnou část dnes zabírají oplocené ovocnářské sady, severní část, včetně bývalé akropole, je zalesněná. Mohutné opevnění s příkopem širokým až 16m a valem vysokým až 10 m je zachováno podél západní strany a severovýchodního rohu hradiště. Obvodový val, i když méně výrazný, se rovněž dochoval po celé severní straně areálu. Na nejvyšším místě hradiště je zachováno torzo opevnění podkovovitého tvaru. Archeologické výzkumy prokázaly na ploše hradiště přes dvě desítky sídelních objektů, převážně šlo o oplocené srubové domy a domy zahloubené do skalního podloží.
Milan Caha (zdroj: M. Lutovský a kol. Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 14.10. 2008
historie

Na ostrožně nad řekou Javorkou, nad hlavní komunikační tepnou Jičínska zvanou Hradecká cesta, bylo v polovině 9. století postaveno dvoudílné hradiště o rozloze cca 30 ha. Archeologické výzkumy v 80. a 90. letech 20. století zde potvrdily osídlení z 9.–13. století. Hradiště vzniklo pravděpodobně ve druhé polovině 9. stol., význam ztratilo v souvislosti s vyvražděním rodu Slavníkovců, obnoveno bylo na konci 10. století Přemyslovci. Zaniklo patrně v důsledku polského vpádu do Čech roku 1110. Na akropoli v severovýchodní části areálu stával původní velmožský dvorec kmene Charvátů, opevněný palisádou. V 11. století byla na stejném místě postavena hradba nového dvorce, který zde stál ještě ve 12. století. V roce 1903 byl v cihelně zřízené v areálu hradiště nalezen poklad 415 stříbrných denárů z konce 10. století.

Milan Caha (zdroj: M. Lutovský a kol. Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 14.10. 2008

Půdorys místa

Plán hradiště
© V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina. L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Ostroměř

Místa v okolí

 Hradišťko
 Holovousy
 Chloumky
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Obora
 Mlázovice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Konecchlumí
 Hořice
 Hořice
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Choteč
 Kovač
 Kamenice
 Staré Smrkovice
 Hořice
 Myštěves
 Vysoká
 Podlesí
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 Mokřice
 kostel sv. Jiří
 Miletín
 zvonice
 Chotělice
 kostel sv. Matouše
 Hrad u Bezníka
 Vysoké Veselí
 Tuř
 Jeřice
 Stračov
 smírčí kříž
 Stav
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Šluspárk
 Dřevěnice
 Pecka
 mariánský sloup
 Milíčeves
 Volanice
 kostel sv. Jiří
 Bílé Poličany
 Skřivany
 kostel sv. Mikuláše
 Sloupno
 Dohalice
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Kumburk
 Valdštejnská lodžie
 Zátluky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Čeřov
 Železnice
 Čeřovka
 Valdická brána
 Bradlec
 Sekeřice
 Sekeřice
 synagoga
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 akvadukt u Komárova
 Hlušice
 Chlum
 Bradlo
 kostel Všech svatých
 Alainova věž
 Tábor
 Nové Zámky
Základní informace místa
ID místa: 6861
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama