Opevněné výšinné hradisko dodnes připomínájí dobře patrné zbytky valu a náznaky příkopu na přístupové severozápadní straně ostrožny. Nálezy dokládají osídlení z doby kamenné, doby bronzové a ze střední a mladší doby hradištní.
Hlavní obrázek místa
Pohled na opevnění ze západu.
© Luděk Vláčil 09/2017
Severovýchodně od obce Hrdlořezy, ležící asi 7 km od Mladé Boleslavi, stávalo opevněné výšinné hradisko. Dodnes se z původní fortifikace dochoval dobře patrný val s téměř neznatelným příkopem. Lokalita se nalézá u samoty Předliška. K lokalitě nevede žádná cesta a na existenci hradiště nic neupozorňuje. Nejlépe se k němu dostanete ze severního okraje obce Hrdlořezy cestou stoupající svahem k severozápadu a u skalnaté stráně odbočující vpravo na severovýchod směrem k usedlosti Předliška. Na návrší odbočíte vpravo k jihovýchodu a přes pole dojdete k valu ukrytému v porostu. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 28.9. 2017
historie

Lokalita zvaná Předliška, ležící na ostrožně nad pravým břehem Jizery severovýchodně od dnešní obce Hrdlořezy, byla osídlena zřejmě již v pravěku. Ostroh převyšující tok řeky až o 56 m, na severovýchodní a jihozápadní straně vymezený roklemi vytvořenými bezejmennými vodními toky, byl patrně opevněn již v mladší době bronzové. Jediný přístup k hradišti vedoucí od severozápadu přetínalo opevnění, které se na jihozápadě napojovalo na hranu menšího srázu a vedlo přes ostrožnu směrem k severovýchodu, kde val vede i nad částí rokle. Hradiště, jehož celková délka opevnění byla asi 125 m, se rozkládalo na ploše přibližně 6 ha. Vstupní brána se patrně nacházela při severním konci valu. Dnes je val zčásti rozvezen a v částech výrazně poškozen. Šířka valu dnes dosahuje až 18 m a výška 1,5 až 3 m. V místech narušení z valu vystupují velké kameny, které mohou být pozůstatky čelní kamenné zdi. Před valem se nacházejí dnes téměř neznatelné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005,.http://www.stredovek.com/list_photo.php? a další, 28.9. 2017

Půdorys místa


©zdroj:Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Hrdlořezy

Místa v okolí

 Josefův Důl
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Michalovice
 Zvířetice
 kostel sv. Vavřince
 Rožátovský mlýn
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 mlýn Valenta
 Karmel
 divadlo
 kostel sv. Barbory
 starý hřbitov
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 Templ
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 Baba
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Rácov
 Neuberk
 Studénka
 Rokytovec
 Maníkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Volenovice
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 Česká brána
 Malkov
 Velké Horky
 Kováň
 Niměřice
 Krnsko
 evangelický kostel
 Kolomuty
 Chlum
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Lhotice
 Skalsko
 Stránovský viadukt
 Nový Stránov
 Radechov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vinařice
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 1
 Březno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Valdštejnsko
 Syslov
 Strašnov
 Sovínky
 dům č. p. 7
 kostel sv. Anny
 Dobrovice
 Sukorady
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Malodvorská tvrz
 fara
 Hrušov
 Bezno
 radnice
 Vorecká tvrz
 rozhledna Vrchbělá
 Chvistonosy
 Valečov
 Kněžmost
 kostel sv. Prokopa
 Soleček
 Velké Všelisy
 most přes Jizeru
 Zásadka
 větrný mlýn
 Klamorna
 Obětní kámen
 Hrada
 Drábské světničky
 Píčův statek
 kostel sv. Václava
 Solec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Mužský
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 Pěčice
 Kurovodice
 kostel sv. Prokopa
 stará škola
 Hradišť
 fara
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna Čížovka
 Loukovec
 kostel sv. Vavřince
 Hynšta
 Bezděz
 Komárovský rybník
 Šlapka
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Staré Hrady
 Kuřívody
 kaple sv. Jiljí
 Újezdec u Pěčic
 Bažantnice
 evangelický kostel
 Svijany
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13662
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama