Raně středověké hradiště z 9.–12. století na stezce z Prahy do Bavorska v západní části stejnojmenné obce. Částečně zachovány valy a příkopy mezi zástavbou.
Hlavní obrázek místa
Vnitří val předhradí na západě hradiště
© Iva Spurná 16.5.2009
Hradiště se rozkládá v západní části obce Hradec na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Touškovského potoka. Většina lokality je zastavěna, přesto jsou v terénu stále viditelné úseky valů a také příkop před akropolí. Od stejnojmenné vlakové stanice je hradiště vzdáleno necelý kilometr, pěkné jsou procházky údolími Radbuzy a říčky Hořiny.
Ivka, 2.11. 2009
popis

Akropole hradiště ve východní části lokality leží na ostrožně nad soutokem Radbuzy a Touškovského potoka, kde příkré srázy tvořily přirozenou ochranu. Na ostatních světových stranách jsou zdvojeny valy předhradí, aby poskytovaly ochranu z přístupnější strany z mírné náhorní plošiny. Zachoval se také val a příkop mezi akropolí a předhradím. Celé hradiště má rozlohu přes 6 hektarů, z toho akropole 2 hektary.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 2.11. 2009

historie

Raně středověké hradiště, datované převážně zlomky keramiky z povrchových sběrů do 9.–12. století. Opevněno bylo nejspíš v 10. století, hlavní rozkvět zažilo v dalších dvou stoletích, kdy bylo důležitým opěrným bodem na významné stezce z Prahy do Bavorska. Na akropoli byl v 11. století postaven kostel sv. Vavřince, kolem něhož se i pohřbívalo, zaniklý bezestopy. Hradiště bylo opuštěno na konci 12. století. V 60. letech 19. století byla část akropole zničena železniční tratí České západní dráhy. V roce 1972 zde prováděla dílčí výzkum vnějšího valu předhradí J. Justová. Většina nálezů však pochází z náhodných nálezů a povrchových sběrů.

Ivka (V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 2.11. 2009

Půdorys místa

Rozsah hradiště v zástavbě dnešní obce podle J. Justové
© V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Hradec

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Stará pošta
 Nedražice
 Křížový vrch
 kostel sv. Barbory
 Alfrédov
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Lacembok
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Merklín
 kostel sv. Josefa
 Bukovec
 Rochlov
 vyhlídková plošina
 Žďár
 Puclice
 Ptenín
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Sulislav
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Úlice
 Chlumčany
 kostel sv. Vavřince
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Osvračín
 Roupov
 kaple sv. Anny
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Prostiboř
 štola Svatá Anna
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Husitská bašta
 Křenice
 Skočice
 Chotiměř
 kostel sv. Petra
 Šibeniční vrch
 Přívozec
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Lužany
 kostel sv. Apolináře
 Blížejov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Annaburg
 Křimice
 Červené Poříčí
 Malesice
 Svojšín
 Svojšín
Základní informace místa
ID místa: 8504
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama