Významné moravské hradiště na vrcholu Hostýna, osídlené již ve starší době kamenné. Poprvé opevněno v době lužické. V době galské nejvýznamější moravské oppidum. Dochován výrazný obvodový val sídliště (cca 1750 m) a místa vstupních bran.
Hlavní obrázek místa
hlavní, tzv. Slavkovská brána hostýnského hradiště
pohled zevnitř
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Hostýn – každému se při vyslovení názvu této bájné moravské hory ihned vybaví známé poutní místo s bazilikou Panny Marie. Již méně známý je fakt, že vrchol Hostýna byl osídlen již ve starší době kamenné a postupem času zde vzniklo opevněné sídliště (hradiště), v době galské dokonce nejvýznamnější oppidum na Moravě. Z těchto časů se dodnes po obvodě vrcholu Hostýna zachovalo výrazné valové opevnění, které chránilo zdejší sídliště. Torza tohoto opevnění v podobě masivního valu a míst bývalých bran se táhnou po celém obvodu vrcholu Hostýna (736 m.n.m) nedaleko známé baziliky a křížových cest a je možno si je kdykoliv volně prohlédnout.
Jan P. Štěpánek, 7.11. 2007
historie

popis hostýnského hradiště

Hradiště na vrchu Hostýn (735 m.n.m.) v k.ú. Chvalčov a k.ú. Slavkov pod Hostýnem. Areál hradiště je takřka po celém svém obvodu vymezen zachovalým mohutným valem. Plocha hradiště má tvar přibližně hruškovitý s rozšířením v jižní části a osu areálu tvoří směr jih – sever. Hlavní vstup do hradiště zprostředkovávala v jihozápadním „nároží“ situovaná hlavní, tzv. Slavkovská brána.V jejím sousedství se nachází větší prohlubeň naplněná vodou, snad cisterna. Prvním větším místem přerušení starého valu je starý průkop, jímž dnes prochází známé kamenné schodiště k známé Vodní kapli umístěné vně valů. V sousedství tohoto průkopu se nacházely dvě prohlubně naplněné vodou, o nichž se soudí, že byly původní zásobárnou pitné vody pro obyvatele hradiska, případně, že se právě zde nachází pramen, jehož přemístěním vznikl tzv. zázračný pramen vody – Vodní kaple vně opevnění. Následuje další starý průkop valem, kterým směřovala cesta k zmíněné Vodní…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle článků Dalibora Kolbingera ve sborníku Archeologie Moravy a Slezska, 28.10. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

plán hostýnského hradiště na Hostýně, 1-poutní chrám, 2-bývalý klášter, 3-sociální ústav (Poutní dům), 4-hostinec Ovčírna, 5-hřbitov, 6-rozhledna, 7-vodní pramen Vodní kaple, 8-jezírko (cisterna?) u Slavkovské brány, 9,10-poloha dříve zrušených vodních nádrží (cisteren?), 11-Slavkovská brána, 12-železná brána (erozí prolomený val?), 13-průlom k Rusavě (Rusavská brána), 14-průlom pro silnici na Hostýn, 15-průlom k Vodní kapli, 16-parkoviště, 17,18,19-tři průlomy ke starým lomům na kámen, 20-průlom v severním obvodu valu, 21-průchod červené turistické značky přes val, 22-nejmladší průlom z roku 1988
© Ludikovský 1970
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Chlum
 hraniční kameny
 Loukov
 Libosváry
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 Prusinovice
 Horní Újezd
 Dobrotice
 Šaumburk
 kostel sv. Kateřiny
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Lukov
 Přílepy
 Rajnochovice
 zvonice
 Lhotsko
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Holešov
 pivovar
 Všechovice
 kaple sv. Anny
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Nahošovice
 Kostelec u Holešova
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Loučka
 Oprostovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Žeranovice
 kostel sv. Floriána
 Hošťálková
 Domaželice
 Podolí
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Rymice
 Šišma
 Janůvka
 Štípa
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Malhotice
 Hradčany
 Kladníky
 Kelč
 Količín
 Prusy
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Hlinsko
 Želatovice
 Branky
 Branky
 Kurovice
 Skalička
 Mysločovice
 kostel sv. Kunhuty
 Branky
 Kladeruby
 mlýnský náhon
 Vystrkov
 Choryně
 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 4027
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama