Významné moravské hradiště na vrcholu Hostýna, osídlené již ve starší době kamenné. Poprvé opevněno v době lužické. V době galské nejvýznamější moravské oppidum. Dochován výrazný obvodový val sídliště (cca 1750 m) a místa vstupních bran.
Hlavní obrázek místa
hlavní, tzv. Slavkovská brána hostýnského hradiště
pohled zevnitř
© Jan P. Štěpánek 09/2007
Hostýn – každému se při vyslovení názvu této bájné moravské hory ihned vybaví známé poutní místo s bazilikou Panny Marie. Již méně známý je fakt, že vrchol Hostýna byl osídlen již ve starší době kamenné a postupem času zde vzniklo opevněné sídliště (hradiště), v době galské dokonce nejvýznamnější oppidum na Moravě. Z těchto časů se dodnes po obvodě vrcholu Hostýna zachovalo výrazné valové opevnění, které chránilo zdejší sídliště. Torza tohoto opevnění v podobě masivního valu a míst bývalých bran se táhnou po celém obvodu vrcholu Hostýna (736 m.n.m) nedaleko známé baziliky a křížových cest a je možno si je kdykoliv volně prohlédnout.
Jan P. Štěpánek, 7.11. 2007
historie

popis hostýnského hradiště

Hradiště na vrchu Hostýn (735 m.n.m.) v k.ú. Chvalčov a k.ú. Slavkov pod Hostýnem. Areál hradiště je takřka po celém svém obvodu vymezen zachovalým mohutným valem. Plocha hradiště má tvar přibližně hruškovitý s rozšířením v jižní části a osu areálu tvoří směr jih – sever. Hlavní vstup do hradiště zprostředkovávala v jihozápadním „nároží“ situovaná hlavní, tzv. Slavkovská brána.V jejím sousedství se nachází větší prohlubeň naplněná vodou, snad cisterna. Prvním větším místem přerušení starého valu je starý průkop, jímž dnes prochází známé kamenné schodiště k známé Vodní kapli umístěné vně valů. V sousedství tohoto průkopu se nacházely dvě prohlubně naplněné vodou, o nichž se soudí, že byly původní zásobárnou pitné vody pro obyvatele hradiska, případně, že se právě zde nachází pramen, jehož přemístěním vznikl tzv. zázračný pramen vody – Vodní kaple vně opevnění. Následuje další starý průkop valem, kterým směřovala cesta k zmíněné Vodní…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle článků Dalibora Kolbingera ve sborníku Archeologie Moravy a Slezska, 28.10. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

plán hostýnského hradiště na Hostýně, 1-poutní chrám, 2-bývalý klášter, 3-sociální ústav (Poutní dům), 4-hostinec Ovčírna, 5-hřbitov, 6-rozhledna, 7-vodní pramen Vodní kaple, 8-jezírko (cisterna?) u Slavkovské brány, 9,10-poloha dříve zrušených vodních nádrží (cisteren?), 11-Slavkovská brána, 12-železná brána (erozí prolomený val?), 13-průlom k Rusavě (Rusavská brána), 14-průlom pro silnici na Hostýn, 15-průlom k Vodní kapli, 16-parkoviště, 17,18,19-tři průlomy ke starým lomům na kámen, 20-průlom v severním obvodu valu, 21-průchod červené turistické značky přes val, 22-nejmladší průlom z roku 1988
© Ludikovský 1970
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Chvalčov
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Jiljí
 Panský mlýn
 Křídlo
 Chlum
 hraniční kameny
 Loukov
 Libosváry
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 Prusinovice
 Horní Újezd
 Dobrotice
 Šaumburk
 kostel sv. Kateřiny
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Lukov
 Přílepy
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 zvonice
 Lhotsko
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Holešov
 pivovar
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Kostelec u Holešova
 Nahošovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Loučka
 kostel sv. Vavřince
 Oprostovice
 Žeranovice
 Žeranovice
 kostel sv. Floriána
 Hošťálková
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Domaželice
 Podolí
 Rymice
 Šišma
 Janůvka
 Štípa
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Malhotice
 Hradčany
 Kladníky
 Kelč
 Količín
 Kladníky
 Prusy
 Pavlovice u Přerova
 Věruška
 Pavlovice u Přerova
 Hlinsko
 Želatovice
 Branky
 Branky
 Kurovice
 Skalička
 Mysločovice
 kostel sv. Kunhuty
 Branky
 Kladeruby
 mlýnský náhon
 Vystrkov
 Choryně
 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 4027
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama