Zřícenina hradu původním jménem Lapis (kámen). Poprvé zmiňovaný roku 1344 v predikci Atluše a Jimrama z Kamene. Roku 1358 je již majitel markrabě Jan Jindřich uváděný ze Zubrštejna, dále jeho syn Jošt, poté se často střídali majitelé. Hrad byl poškozen za husitských válek. A roku 1437 již zpustlý.
Hlavní obrázek místa
září 2010
© Luboš Korbář, 09/2010
Pokud chcete navštívit zříceninu hradu Zubštejna, zúčastněte se turistických pochodů, Vírských výletů Františka Šťastného, které jsou každoročně pořádány v obci Vír. Patnáctikilometrová turistická trasa vede z Víru přes zříceniny hradů Pyšolce, Zubštejna a Aueršperka zpět do Víru. Nedaleko hradu je bezva plácek, s pomníkem. Na hradě se dá dobře přespat. Je to velmi romantické místečko.
Zdeněk Šudoma,Vír 185, 2.5. 2005
historie

Zříceniny rozlehlého hradu Zubštejna, zvaného původně Kámen, se nacházejí na skalnatém hřebenu po pravém břehu řeky Svratky. Hrad byl vystavěn ve 13. století – připomíná se v r. 1214 – jako strategická ochrana obchodní cesty vedoucí podél řeky Svratky z Brna na Poličku a náležel později Pernštejnům. V r. 1348 se připomíná jako pustý. Byl však znovu obnoven jako zeměpanský majetek, jímž zůstal až do první poloviny 15. století. V té době jej markrabě Albrecht postoupil Janu z Pernštejna. Tím ztratil hrad svou funkci, chátral a v druhé polovině 15. století byl pustý. Dodnes z něho zůstaly jen zříceniny, které jsou svědectvím jeho někdejší mohutnosti.

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 23.11. 2002

Půdorys místa

Celková situace, Zubštejn - celková situace hradní zříceniny
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 727, obr. 1411
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Pivonice

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Pyšolec
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Karasín
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Domanínek
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Louka
 Crhov
 Rožná
 Pernštejn
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Pernštejn
 Dalečín
 Dalečín
 Černvír
 krytý trámový most
 Templ
 Hrádek u Kněževsi
 Rozsíčka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 radnice
 Bystré
 Brtounova chalupa
 Dolní Rožínka
 Skalský dvůr
 kostel sv. Václava
 Bukov
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 kostel sv. Jiří
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Blažkov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Burianova rozhledna
 Mitrov
 kostel sv. Matouše
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 Strážek
 kostel sv. Kateřiny
 Kunštát
 Babylon u Kozárova
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Stanislava
 Jimramov
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Erasma
 židovský hřbitov
 Košíkov
 židovská škola
 synagoga
 Víckov
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Rychvald
 Bobrová
 Skály
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Moravec
 Lysice
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 332
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama