Zaniklý hrad. Zmiňován v letech 1212-1269 v majetku Hrdibora ze Všerub a jeho potomků. V letech 1378–1379 majitelem Jindřich z Rabštejna a v letech 1385–1520 Gutštejnové. Za Kokořovských z Kokořova hrad nebyl obýván a zpustl. V místě je románský kostel sv. Martina.
Hlavní obrázek místa
Příkopy a valy
©2003 Jiří Čížek
Přímo ve Všerubech na vysokém pahorku stával hrad založený Hroznatovci. Zanikl v 16. století a na místě není patrné krom valů a příkopů nic. Na místě je však možné spatřit zachovalý románský kostel sv. Martina. Chcete-li se na místo hradu podívat, musíte obejít kostel a hřbitov zprava a pak dolů po úzké stezičce.
7.7. 2002
historie

V údolí Všerubského (též Čbánského, v dolním toku zvaného Třemošná) potoka leží, sevřeno kolem dlouhé hlavní ulice, město Všeruby, jemuž byl městský status vrácen r. 2012. Na jeho severozápadním okraji vystupuje od levého břehu potoka vzhůru vysoký ostroh. Na jeho vrcholku stojí hřbitovní kostel sv. Martina, pocházející z druhé poloviny 12. století. Tato původně románská stavba s tribunou, na niž dříve vedl zvláštní vstup západním průčelím, stála v předhradí všerubského hradu. Stejně jako kostel můžeme i počátky hradu datovat do druhé poloviny, přesněji snad až do třetí třetiny 12. století. Ve Všerubech jsou sice uváděni již v letech 1125–1140 bratři Hrdibor a Vícemil, avšak nejde o zprávy zcela věrohodné. Jiný Hrdibor byl později označován za příbuzného zakladatele kláštera v Teplé, velmože Hroznaty. V letech 1212–1217 je uváděn pravděpodobně tentýž muž jako Hrdibor ze Všerub, jenž byl královským jídlonošem a měl r. 1232 již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 11.11. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všeruby

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Frumštejn
 Nekmíř
 Líšťany
 kaolinový důl
 Podmokly
 Vrtba
 Čeminy
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Komberk
 Buben
 Malšín
 kaple sv. Diviše
 Kyjov
 Krkavec
 Malesice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Křimice
 Sylvánský vrch
 kolomazná pec
 Trpísty
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Radějov
 Hrádek
 Nečtiny
 Rochlov
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Březín
 dvůr Býkov
 Kunčin Hrádek
 Bezemín
 kostel Všech svatých
 Ondřejov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sulislav
 mariánský sloup
 radnice
 Císařský dům
 Nečtiny – MPZ
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 železná huť
 Plasy
 Korandův dům
 Čertův mlýn
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 494
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama