Zaniklý hrad. Zmiňován v letech 1212-1269 v majetku Hrdibora ze Všerub a jeho potomků. V letech 1378–1379 majitelem Jindřich z Rabštejna a v letech 1385–1520 Gutštejnové. Za Kokořovských z Kokořova hrad nebyl obýván a zpustl. V místě je románský kostel sv. Martina.
Hlavní obrázek místa
Příkopy a valy
©2003 Jiří Čížek
Přímo ve Všerubech na vysokém pahorku stával hrad založený Hroznatovci. Zanikl v 16. století a na místě není patrné krom valů a příkopů nic. Na místě je však možné spatřit zachovalý románský kostel sv. Martina. Chcete-li se na místo hradu podívat, musíte obejít kostel a hřbitov zprava a pak dolů po úzké stezičce.
7.7. 2002
historie

V údolí Všerubského (též Čbánského, v dolním toku zvaného Třemošná) potoka leží, sevřeno kolem dlouhé hlavní ulice, město Všeruby, jemuž byl městský status vrácen r. 2012. Na jeho severozápadním okraji vystupuje od levého břehu potoka vzhůru vysoký ostroh. Na jeho vrcholku stojí hřbitovní kostel sv. Martina, pocházející z druhé poloviny 12. století. Tato původně románská stavba s tribunou, na niž dříve vedl zvláštní vstup západním průčelím, stála v předhradí všerubského hradu. Stejně jako kostel můžeme i počátky hradu datovat do druhé poloviny, přesněji snad až do třetí třetiny 12. století. Ve Všerubech jsou sice uváděni již v letech 1125–1140 bratři Hrdibor a Vícemil, avšak nejde o zprávy zcela věrohodné. Jiný Hrdibor byl později označován za příbuzného zakladatele kláštera v Teplé, velmože Hroznaty. V letech 1212–1217 je uváděn pravděpodobně tentýž muž jako Hrdibor ze Všerub, jenž byl královským jídlonošem a měl r. 1232 již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 11.11. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všeruby

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Frumštejn
 Nekmíř
 Líšťany
 kaolinový důl
 Podmokly
 Vrtba
 Čeminy
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Komberk
 Buben
 Malšín
 kaple sv. Diviše
 Kyjov
 Krkavec
 Malesice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Křimice
 Sylvánský vrch
 kolomazná pec
 Trpísty
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Radějov
 Hrádek
 Nečtiny
 Rochlov
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Březín
 dvůr Býkov
 Kunčin Hrádek
 Bezemín
 kostel Všech svatých
 Ondřejov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sulislav
 mariánský sloup
 radnice
 Císařský dům
 Nečtiny – MPZ
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 železná huť
 Plasy
 Korandův dům
 Čertův mlýn
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 494
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama