Zaniklý hrad. Zmiňován v letech 1212-1269 v majetku Hrdibora ze Všerub a jeho potomků. V letech 1378–1379 majitelem Jindřich z Rabštejna a v letech 1385–1520 Gutštejnové. Za Kokořovských z Kokořova hrad nebyl obýván a zpustl. V místě je románský kostel sv. Martina.
Hlavní obrázek místa
Příkopy a valy
©2003 Jiří Čížek
Přímo ve Všerubech na vysokém pahorku stával hrad založený Hroznatovci. Zanikl v 16. století a na místě není patrné krom valů a příkopů nic. Na místě je však možné spatřit zachovalý románský kostel sv. Martina. Chcete-li se na místo hradu podívat, musíte obejít kostel a hřbitov zprava a pak dolů po úzké stezičce.
7.7. 2002
historie

V údolí Všerubského (též Čbánského, v dolním toku zvaného Třemošná) potoka leží, sevřeno kolem dlouhé hlavní ulice, město Všeruby, jemuž byl městský status vrácen r. 2012. Na jeho severozápadním okraji vystupuje od levého břehu potoka vzhůru vysoký ostroh. Na jeho vrcholku stojí hřbitovní kostel sv. Martina, pocházející z druhé poloviny 12. století. Tato původně románská stavba s tribunou, na niž dříve vedl zvláštní vstup západním průčelím, stála v předhradí všerubského hradu. Stejně jako kostel můžeme i počátky hradu datovat do druhé poloviny, přesněji snad až do třetí třetiny 12. století. Ve Všerubech jsou sice uváděni již v letech 1125–1140 bratři Hrdibor a Vícemil, avšak nejde o zprávy zcela věrohodné. Jiný Hrdibor byl později označován za příbuzného zakladatele kláštera v Teplé, velmože Hroznaty. V letech 1212–1217 je uváděn pravděpodobně tentýž muž jako Hrdibor ze Všerub, jenž byl královským jídlonošem a měl r. 1232 již…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 11.11. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všeruby

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Frumštejn
 Nekmíř
 Líšťany
 kaolinový důl
 Podmokly
 Vrtba
 Čeminy
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Dolní Bělá
 Komberk
 Buben
 Malšín
 kaple sv. Diviše
 Kyjov
 Krkavec
 Malesice
 Pňovany
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Křimice
 Sylvánský vrch
 kolomazná pec
 Trpísty
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Radějov
 Hrádek
 Nečtiny
 Rochlov
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Březín
 dvůr Býkov
 Kunčin Hrádek
 Bezemín
 kostel Všech svatých
 Ondřejov
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Sulislav
 mariánský sloup
 radnice
 Císařský dům
 Nečtiny – MPZ
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 železná huť
 Plasy
 Korandův dům
 Čertův mlýn
 Falštejn
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 Tyršův most
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 494
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama