Téměř zaniklý hrad. Zal. koncem 13. stol., maj. Hrabiše z Paběnic. V drž. jeho rodu do konce 14. stol. Poč. husit. válek obsazen Janem Hertvíkem z Rušínova. R. 1436 připojen Janem z Dubé a Třebechovic k Žlebům. R. 1499 pustý. Pošk. stavbou přehrady.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Kdyby tam ještě stál, tak je to hrad jako z pohádky. Dnes ale zbylo po tomto hrádku jen několik malých zdí. Tyto se nalézají nad tunelem, který vede na most přehradní nádže Seč. Na místo se velmi těžko dostává, neboť přístupová cesta vede přes soukromý pozemek.
28.5. 2002
historie

Vznik hradu Vildštejna souvisel s kolonizací lesnaté oblasti na středním toku řeky Chrudimky na přelomu 13. a 14. století. Prvním majitelem této oblasti a snad i zakladatelem hradu byl Hrabiše z Paběnic, jenž je zde prokazatelně doložen r. 1315, kdy měl majetkový spor s vilémovským klášterem, vlastnícím též majetky na Chrudimce. Snad tehdy již Vildštejn stál, neboť Hrabiše z Paběnic, když klášter spor prohrál, usiloval o to, aby mu dal do zástavy horu Oheb, která z hlediska majitele Vildštejna měla velký strategický význam. Hrabiše z Paběnic se připomíná naposledy v r. 1318. V r. 1348 vrátili Hrabišovi synové Petr a Oldřich horu Oheb vilémovskému klášteru. Oldřich tehdy poprvé užívá přídomku z Vildštejna a sama listina byla na Vildštejně sepsána. A to jsou první písemné zprávy o existenci hradu. Módní německý název hradu Vildštejn byl zřejmě odvozen od jeho polohy v divoké a ještě řídce…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 16.1. 2010

Půdorys místa

Půdorys hradu, Čárkovaně naznačena dnešní silnice, hráz, zátopová čára a domek dozorství hráze Sečské přehrady
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Seč

Místa v okolí

 Oheb
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 vodní nádrž Seč I
 Hoješín
 Klokočov
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Třemošnice
 kostel sv. Anny
 Lichnice
 Úhrov
 Lipka
 Berlova vápenka
 Maleč
 Rozpakov
 Moravany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Boiika
 Vilémov
 evangelický sbor
 kostel sv. Václava
 Rabštejnek
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 Kroměšín
 Červenice
 kostel sv. Kunhuty
 Stoupec
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Nasavrky
 Suchotlesky
 Nejepín
 Licoměřice
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Hostačov
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 Stolany
 Lipovec
 Rohozná
 kostel sv. Havla opata
 synagoga
 Chotěboř
 požární hláska
 kaple sv. Jiří
 Zuberský kopec
 Strádov
 židovský hřbitov
 Bára
 Štěpánov
 mariánský sloup
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Možděnice
 zvonice
 Trhová Kamenice
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 kostel Všech svatých
 zvonice
 Mrdice
 kostel sv. Markéty
 Žleby
 Čertův stolek
 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 Barborka
 Kozojedy
 Sokolov
 Klešice
 kostel sv. Martina
 kříž
 židovský hřbitov
 Lukavice
 Slatiňany
 Svojšice
 Svobodné Hamry
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Habry
 synagoga
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 Veselý Kopec
 Nový Studenec
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Semtěš
 poštovní stanice
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Bačkov
 Zboží
 Topol
Základní informace místa
ID místa: 372
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama