Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko budišovského panství. V roce 1316 ho do vlastnictví dostali Dětřich a Jindřich z Fulštejna. Zanikl pravděpodobně koncem 14. stol. za válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem.
Hlavní obrázek místa
pohled z nejvyššího místa předhradí (i samotného hradu) k západu, na první příkop a před ním posazený štítový val
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Na hrad se nejlépe dostanete po červené turistické značce z náměstí v Budišově nad Budišovkou (cca 3,5 km).
5.2. 2004
historie

Zříceniny hradu Vildštejna se dochovaly na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí severozápadně od Budišova nad Budišovkou. Šlo o hrad značně velký a pevný, který měl dvě části. Protože stával na odlehlém místě v lesích, nebyly jeho zříceniny rozebrány na okolní stavby, a tak je možno usuzovat, že pod vrstvami nánosů mohou být zachovány velké části zdiva, čekající dosud na archeologický průzkum. Vildštejn vznikl zřejmě jako správní středisko budišovského panství, s nímž sdílel jeho osudy. Není známo, zda stál již v r. 1274, kdy území panství, patřící tehdy ještě k velkému lesu Střelná, přešlo z majetku Hradiska do majetku olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku (1245–1281) a kapituly. První hodnověrná zpráva o něm pochází z r. 1316. Tehdy se podle hradu psali členové olomoucké kapituly Dětřich a Jindřich z Fulštejna, kteří od olomoucké kapituly dostali budišovské panství do vlastnictví a na Vildštejně pravděpodobně…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1983, 17.2. 2007

Půdorys místa

terénní náčrt pozůstatků hradu Vildštejn
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Budišov nad Budišovkou

Místa v okolí

 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kateřiny
 Kružberk
 kostel sv. Jiljí
 Medlice
 kostel sv. Trojice
 Šternek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 kostel Panny Marie
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 kaple
 Stará Voda
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Vavřince
 Velký Roudný
 Nové Valteřice
 Klokočov
 Jakartovice
 Vítkov
 Roderichova kaple
 Melč
 Dubová
 Františkův Dvůr
 kamenný most
 Vikštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Mladecko
 Moravský Beroun
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Litultovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Hlavnice
 Choltice
 Spálov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Malý Rabštýn
 Dolní Životice
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Jezdkovice
 kostel sv. Anny
 dvoupatrový most
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 zvonice
 kostel sv. Michala
 Stěbořice
 Wesselsky mlýn
Základní informace místa
ID místa: 341
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama