Zřícenina skalního hradu. Doba založení není známa. Hrad se spojuje s pány erbu třmene. Prvně je zmiňován v Majestas Carolina. Držitel byl snad Tas z Vízmburka. R. 1372 v držení Wickmana. Dobyt husity a r. 1447 zbořen.
Hlavní obrázek místa
Nejvyšší místo hradu na němž je dnes vyhlídka
© Luděk Vláčil 06/2012
Tento skalní hrad je možné nalézt v samém nitru Adršpašsko-teplických skal. Ze zastávky Teplice nad Metují se vydejte 1 km po modré a potom asi 800 m po žluté značce. Rozhodně ale běžte dál než na hrad. To místo stojí za navštívení.
28.5. 2002
popis

Podstatná část hradu stála na skalních věžích. Hlavní věž tvoří upravený a otesaný skalní útvar s množstvím zářezů pro zasazování trámů (draže), na nichž ležely dřevěné pavlače a můstky. Na menší skalce před hlavní skalní věží byl zřejmě opevněný srub, spojený s věží dřevěným mostem. Při patě skalních věží dokládají draže další roubenou stavbu. Ve štěrbině mezi věžemi bylo zřejmě několik pater plošin spojených žebříky či schodišti.

Iva Kučerová (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999), 21.2. 2019

historie

Střmen najdete na vysoké skále nad vchodem do proslulého teplického skalního města. Dodnes jsou tu patrné zbytky středověkého hradu, který vznikl jako strážní hrad v pomezním hvozdu. Zřejmě nikdy nesloužil jako sídlo šlechtice a byl funkčně i existenčně svázán s Adržpašským hradem – kdyby byly obě lokality blíže k sobě, mohl by být považován za předsunuté opevnění většího hradu. Za zakladatele hradu bývají považování páni ze Skalice (držitelé zmíněného Adršpachu a dalšího nepříliš vzdáleného hradu Vízmburk). Své jméno získal Střmen zřejmě podle erbu pánů ze Skalice – třmene. V roce 1348 zmiňuje Střmen císař Karel IV. v Majestas Carolina jako podmínečně zcizitelný královský hrad, už v roce 1359 jej ale držel Albert ze Skalice. Kolem roku 1362 držel hrad Tas z Rýzmburka, který jej patrně prodal rytíři Wickmannovi, a ten držel Střmen v letech 1362–1372. Podle něj byla pojmenována podhradní osada (Wickerivilla, Weckelsdorf).…  číst dále

Iva Kučerová (Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, VI., Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989 – upraveno redakcí), 21.2. 2019

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© Jan Čížek (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Teplice nad Metují

Místa v okolí

 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Skály
 Skály
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 kříž nad Pěkovem
 smírčí kříž
 Ostaš
 Samaritánka
 Stárkov
 Stárkov
 Bystrý
 Radvanice
 Žaltman
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Mieroszów
 štola Kateřina
 kostel sv. Anny
 mlýn Dřevíček
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 kašna
 radnice
 Vlčinec
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 zvonice
 Laudonova kaple
 Velké Svatoňovice
 zvonice
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Homole
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 pěchotní srub T-S 63
 hrob Viktorky
 Radosno
 Bolkov
 Vízmburk
 kaple sv. Anny
 železniční most
 Na Větrné horce
 Keyzlarova vila
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 benediktinský pivovar
 kostel sv. Václava
 Starý Rokytník
 Na Signálu
 evangelický kostel
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Rogowiec
 Bludné skály
 Hrad u Božanova
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
Základní informace místa
ID místa: 573
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama