Hrad pánů ze Žeberka, založen po pol. 13. stol. Zčásti dřevěnou stavbu nahradil na poč. 2. čtvrtiny 14. stol. nedaleký Nový Žeberk a za pánů z Bergova byl starý hrad po r. 1383 zřejmě definitivně opuštěn. Zachovány valy, příkopy a malé zbytky zdiva.
Hlavní obrázek místa
Zbytky východní hradby jádra
... nejvýraznější dochované pozůstatky zdiva hradu
© Filip Matoušek 05/2008
Nedaleko zámku Jezeří nad hnědouhelnou pánví v přírodní rezervaci Jezerka najdete vyhlídkové místo se skromnými zbytky hradu Starého Žeberka. Z toho jsou patrné valy, příkopy a části obvodového zdiva. Z vrcholové skály, kde kdysi stávala obytná budova či hradní věž, je nádherný výhled na okolní hory a bukové lesy; při pohledu směrem k jihu se pak člověk může poučit o tom, jak se dá nešetrně zacházet s přírodou a krajinou. Za dobré viditelnosti spatříte i České Středohoří či horu Říp. Na hrad vede modrá značka, buď od zámku Jezeří (zde ale počítejte s poměrně strmým výstupem), a nebo od Lesné.
16.11. 2003
turistické

Jako zajímavost lze uvést, že při floristickém průzkumu území před vyhlášením rezervace Jezerka byly zjištěny další pozůstatky osídlení hradu: rostliny Dobromysl lékařská a Užanka lékařská. Ty se dřívě pěstovaly v hradních zahradách a byly využívány k lékařským účelům. Dobromysl jeteplomilná rostlina, která roste na západním straně vrcholu Jezerky, ačkoliv se nikde jinde v Krušných horách nevyskytuje. Dobromysl nahrazovala majoránku a Užanka se používala k odpuzování myší.

webové stránky Krušné hory na Mostecku, 2.2. 2005

historie

Hrad starý Žeberk býval obranným hradem na jižním úpatí Krušných hor. Jméno Žeberk vzniklo počeštěním původního jména hradu Seeberg - česky Jezerní hora, podle polohy nad Komořanským jezerem. Za jeho zakladatele bývá považován Albert ze Žeberka. Hrad ale pravděpodobně vznikl již dříve, v první třetině až polovině 13.století. Za jeho zakladate proto občas bývají považováni páni ze Rvenic (pozdějších Ervěnic). Ve druhé čtvrtině 14.století byl postaven na vrcholu dnešní Zámecké hory nový, větší a luxusnější hrad-Nový Žeberk. Byl zřejmě postaven proto, že ke Starému Žeberku byl velmi obtížný přístup a možná měl i problémy se zásobováním pitnou vodou. V dalších obdobích hrad vlastnili pánové z Bergova,kteří jsou připomínáni po roce 1327. Roku 1383 se připomíná již jen hora Starý Žeberk. Hrad měl půdorys trojúhelníku. Místo na vrcholu hory je ze tří stran chráněno prudce klesajícími skalnatými svahy. Čtvrtá, severní strana klesá pozvolněji do sedla mezi…  číst dále

Vladimír Studecký,Encyklopedie českých hradů (T.Durdík)., 2.2. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt, stav r. 1993
© Z. Hefner: Hrad Starý Žeberk, Hláska VI/1, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Jiřetín

Místa v okolí

 Skalní okno
 Jezeří
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Nový Žeberk
 Dřevařský rybník
 Lniště
 Červený Hrádek
 socha sv. Jiří
 Eduardova skála
 socha sv. Vavřince
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Najštejn
 Růžový vrch
 kostel sv. Kateřiny
 milník
 Janov
 Jeřabina
 kaple
 Maják
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 Kamencové jezero
 Matylda
 Blatno
 Bergrutsch
 Rieckenova vila
 Bílý sloup
 Ressl
 Pilařský rybník
 židovský hřbitov
 Litvínov
 kostel sv. Barbory
 nová radnice
 Hausberk
 socha Herkula
 Sirné lázně
 Most
 stará radnice
 Most
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 židovský hřbitov
 Bihlova vila
 krematorium
 důl Pluto II.
 hrad u Brandova
 Einmannbunker
 Údlice
 Černý rybník
 kostel sv. Valentina
 důl Pavel I.
 Přečaply
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Matouše
 kamenný kříž
 Šibeník
 Kolektivní dům
 kostel sv. Mikuláše
 Dieterova štola
 synagoga
 Špičák
 Bílence
 hradiště u Černovic
 Loučná
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Škrle
 kaple Panny Marie
 Skřivánčí vrch
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Ahníkov
Základní informace místa
ID místa: 1737
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama