
Jako zajímavost lze uvést, že při floristickém průzkumu území před vyhlášením rezervace Jezerka byly zjištěny další pozůstatky osídlení hradu: rostliny Dobromysl lékařská a Užanka lékařská. Ty se dřívě pěstovaly v hradních zahradách a byly využívány k lékařským účelům. Dobromysl jeteplomilná rostlina, která roste na západním straně vrcholu Jezerky, ačkoliv se nikde jinde v Krušných horách nevyskytuje. Dobromysl nahrazovala majoránku a Užanka se používala k odpuzování myší.
Hrad starý Žeberk býval obranným hradem na jižním úpatí Krušných hor. Jméno Žeberk vzniklo počeštěním původního jména hradu Seeberg - česky Jezerní hora, podle polohy nad Komořanským jezerem. Za jeho zakladatele bývá považován Albert ze Žeberka. Hrad ale pravděpodobně vznikl již dříve, v první třetině až polovině 13.století. Za jeho zakladate proto občas bývají považováni páni ze Rvenic (pozdějších Ervěnic). Ve druhé čtvrtině 14.století byl postaven na vrcholu dnešní Zámecké hory nový, větší a luxusnější hrad-Nový Žeberk. Byl zřejmě postaven proto, že ke Starému Žeberku byl velmi obtížný přístup a možná měl i problémy se zásobováním pitnou vodou. V dalších obdobích hrad vlastnili pánové z Bergova,kteří jsou připomínáni po roce 1327. Roku 1383 se připomíná již jen hora Starý Žeberk. Hrad měl půdorys trojúhelníku. Místo na vrcholu hory je ze tří stran chráněno prudce klesajícími skalnatými svahy. Čtvrtá, severní strana klesá pozvolněji do sedla mezi… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.