Téměř zaniklý hrad založený asi v 2. pol. 14. stol. Kolem roku 1404 v majetku loupež. rytířů Jana z Chotělic a Pavla Hubenky ze Zišova, r. 1407 hrad obl. král. vojskem a zpustl po tomto obležení či v násl. husit. obd. R. 1456 pustý.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Z hradu se nedochovalo nic. Jen vysoká skála na níž byl vystaven je svědkem přítomnosti malého hrádku. Procházka údolím Doubravy rozhodně však stojí za to. Ze zastávky Bílek u Havlíčkova Brodu 2,5 km po zelené turistické značce.
28.5. 2002
historie

Hrad Sokolov, nazývaný také Sokolohrady, stával na skalnatém ostrohu při pravém břehu řeky Doubravy mezi vesnicemi Bílkem a Libickou Lhotkou. Sotva znatelné zříceniny hradu jsou ukryty v hustém lese v blízkosti skály zvané Čertův stolek. Asi 10 m od cesty vedoucí od Bílku směrem k řece býval první příkop, který v polokruhu obklopoval předhradí s dvorem a oběma konci ústil do Doubravského údolí. Za ním se rozkládal druhý, mnohem hlubší příkop, naplněný dnes kamením z rozvalin hradu. Z hradu Sokolova zůstaly jen nepatrné zbytky. U levého rohu příkopu blízko rokle je nepatrně znatelná vyvýšenina, ukrývající snad základy bývalé věže. V její blízkosti bývalo zřejmě nádvoří, nepatrné zbytky zdiva vymezují trojhranný prostor. U bývalé věže pravděpodobně stávala i brána, kudy se vcházelo do hradu. Nejstarší dějiny hradu Sokolova ani jeho zakladatel nejsou známi. První zpráva o něm je teprve z doby kolem r. 1404, kdy…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 3.10. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Štěpánov
 mariánský sloup
 Chotěboř
 Kroměšín
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Nový Studenec
 Maleč
 Rozsochatec
 Možděnice
 Česká Bělá
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Nejepín
 Lipka
 Trhová Kamenice
 Železné Horky
 Ronovec
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Veselý Kopec
 Šimkův mlýn
 evangelický kostel
 Svobodné Hamry
 Klokočov
 Trhová Kamenice
 Chlum
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 Hoješín
 kostel sv. Ondřeje
 Žižkova mohyla
 Rohozná
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Hadrburg
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Oheb
 poštovní stanice
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 kutiště Poperk
 pomník Jana Husa
 radnice
 Ježdíkův dům
 vodní nádrž Hamry
 Hlinsko v Čechách
 boží muka
 Úhrov
 Štáflova chalupa
 Seč
 městské opevnění
 stará radnice
 morový sloup
 Stamicův dům
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Boiika
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Nasavrky
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 Betlém
 Běstvina
 kostnice
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 Červenice
 Ležáky
 Moravany
Základní informace místa
ID místa: 287
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama