hrad Sokolov

Sokolohrad (u Chotěboře)
Téměř zaniklý hrad založený asi v 2. pol. 14. stol. Kolem roku 1404 v majetku loupež. rytířů Jana z Chotělic a Pavla Hubenky ze Zišova, r. 1407 hrad obl. král. vojskem a zpustl po tomto obležení či v násl. husit. obd. R. 1456 pustý.
Hlavní obrázek místa
Zde někdy stával hrad...
2003 ©Václav Hájek
Z hradu se nedochovalo nic. Jen vysoká skála na níž byl vystaven je svědkem přítomnosti malého hrádku. Procházka údolím Doubravy rozhodně však stojí za to. Ze zastávky Bílek u Havlíčkova Brodu 2,5 km po zelené turistické značce.
28.5. 2002
historie

Hrad Sokolov, nazývaný také Sokolohrady, stával na skalnatém ostrohu při pravém břehu řeky Doubravy mezi vesnicemi Bílkem a Libickou Lhotkou. Sotva znatelné zříceniny hradu jsou ukryty v hustém lese v blízkosti skály zvané Čertův stolek. Asi 10 m od cesty vedoucí od Bílku směrem k řece býval první příkop, který v polokruhu obklopoval předhradí s dvorem a oběma konci ústil do Doubravského údolí. Za ním se rozkládal druhý, mnohem hlubší příkop, naplněný dnes kamením z rozvalin hradu. Z hradu Sokolova zůstaly jen nepatrné zbytky. U levého rohu příkopu blízko rokle je nepatrně znatelná vyvýšenina, ukrývající snad základy bývalé věže. V její blízkosti bývalo zřejmě nádvoří, nepatrné zbytky zdiva vymezují trojhranný prostor. U bývalé věže pravděpodobně stávala i brána, kudy se vcházelo do hradu. Nejstarší dějiny hradu Sokolova ani jeho zakladatel nejsou známi. První zpráva o něm je teprve z doby kolem r. 1404, kdy…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 3.10. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Štěpánov
 mariánský sloup
 Chotěboř
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Nový Studenec
 Maleč
 Rozsochatec
 Možděnice
 Česká Bělá
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Nejepín
 Lipka
 Trhová Kamenice
 Železné Horky
 Ronovec
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 Veselý Kopec
 Šimkův mlýn
 evangelický kostel
 Klokočov
 Svobodné Hamry
 Chlum
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 Hoješín
 kostel sv. Ondřeje
 Žižkova mohyla
 Rohozná
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Seč I
 Hadrburg
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Oheb
 vodní nádrž Seč II
 poštovní stanice
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 kutiště Poperk
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 Ježdíkův dům
 radnice
 boží muka
 Hlinsko v Čechách
 Štáflova chalupa
 Úhrov
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Seč
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Boiika
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Nasavrky
 židovský hřbitov
 Běstvina
 Betlém
 kostnice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Červenice
 Ležáky
 Moravany
Základní informace místa
ID místa: 287
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama